Ordu ve Giresun’un Demiryolu Sevinci

Samsun-Sarp Demiryolu Projesi’nin 2019 yılında başlayacağının açıklaması Ordu ve Giresunlularda büyük sevinç yarattı. İki ilin Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanları, demiryolunun hayata geçmesiyle hem turizmin hem de ticaretin gelişeceğini açıkladı.


Samsun-Sarp Demiryolu Projesi güç birliği yapan Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan illere müjdeli haber geldi. 2019 yılında hayata geçirileceği belirtilen Samsun-Sarp Demiryolu Projesi, Ordu ve Giresun’da büyük sevinç yarattı. Geçtiğimiz hafta açıklamalarda bulunan AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu’nun Samsun-Sarp Demiryolu’nda ön proje çalışmalarının başladığını belirtmesi üzerine, iki ilin Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanları projenin bölgenin kaderini değiştireceğini söyledi.

BÖLGE İLLERİ BİRBİRİNDEN FAYDALANACAK

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Samsun-Sarp Demiryolu’nun olması gereken bir proje olarak değerlendirerek, “Artık günümüzde demiryolunun önemini anlatmaya gerek yok. Her geçen gün demiryolu artık ihtiyaç oldu. Demiryolu ihtiyacı günümüzdeki bir gerçektir. 2019 yılında hayata geçirilmeye başlanacak olması sevindirici bir haber. Ben ilgilenenlere, emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Bu proje mutlaka Karadeniz sahilinin, bölgenin ticari hacmini arttıracaktır ve ekonomiye çok büyük bir katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum. Samsun-Sarp Demiryolu Giresun’u turizm anlamında geliştireceğini düşünüyorum. Çünkü turizmde vakit ve zaman çok önemlidir. Bu projede Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane hepsi topyekun olarak büyüyecektir ve herkes birbirinden faydalanacaktır” dedi.

TİCARET MERKEZİ OLABİLİRİZ

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin ise Samsun-Sarp Demiryolu Projesi’nin Karadeniz için olmazsa olmaz projeler arasında bulunduğunu söyledi. Şahin, “Samsun-Sarp Demiryolu Projesi’nin ön proje çalışmalarının başlaması bizleri gerçekten çok memnun etti. Biz yıllardır bu konuyu her zaman gündeme getiriyoruz. Demiryolu, turizm sektörü için ve diğer sektörler için çok önemli bir proje. Öncelikle Ordu’nun tanıtımını sağlayacak. Çarşamba’ya kadar demiryolu Ordu-Giresun’dan da geçmelidir. Geçmezse dışlamak olur. Turizm için karayolu, denizyolu, demiryolu, havayolu olması lazım. Bunlar olmadan ne turizmde ne de ticaret istikrarı sağlayamayız. Bizde iki tanesi şu anda yok. İnşallah demiryolu projesiyle birlikte bir de limanımız olduğu zaman altyapısı olmuşmuş bir ticaret merkezi olabiliriz” diye konuştu.

Kaynak : www.orduolay.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar