Otomotiv Test Merkezi İçin Protokol İmzalandıBursa’nın Yenişehir ilçesinde yapımı devam eden Otomotiv Test Merkezi için protokol imzalandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Türk Standardları Enstitüsünün yürüttüğü Otomotiv Test Merkezi Projesi’nde Kalkınma Bakanlığının da bulunduğunu, daha geniş, kapsayıcı olması bakımından Savunma Sanayi Müsteşarlığını da projeye dahil etmek istediklerini söyledi.

Özlü, 2 Kasım 2017’de gerçekleştirilen imza töreninde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, bakanlar ve Türkiye’de ilk defa yerli marka otomobil üretmek için yola çıkan ve 5 şirketten oluşan ortak girişim grubunun bir araya geldiğini hatırlattı.

Söz konusu projenin bir geçmişi olduğuna işaret eden Özlü, şöyle konuştu:

“Ben yaklaşık 18 aydır görevdeyim ve 18 ay süresince Türkiye’de böyle bir milli konsorsiyum nasıl oluşturulur konusunu çalıştık. TOBB Başkanımızın katkıları oldu. Bu 5 firmadan birisi Bursa firması, diğerleri de Türkiye’nin çok saygın çok büyük firmaları. Bu firmalar aynı zamanda ihracatları olan, yani yurt dışına ihracat yapan, yurt dışında yatırımları olan firmalar. İçlerinde iletişim, otomotiv sanayinde, elektronik ve beyaz eşyada faaliyet gösteren firmalarımız var. 2 Kasım 2017 bugün de 2 Aralık 2017. Yani aradan 1 ay geçti. Bugün de burada Otomotiv Test Merkezi için bir imza atacağız.”

Otomotiv Test Merkezi Projesi’nin uzun süredir üzerinde çok konuştukları ama çok mesafe alamadıkları bir çalışma olduğunu anlatan Özlü, “Hüseyin Şahin bey (AK Parti Bursa Milletvekili) de sürekli bana sorardı. Mecliste beraber görev yapıyoruz. Ayrıca Yenişehirli arkadaşlarımız ziyarete geldiler. Onlara hep bu projeyi iyi takip edeceğimi bu projeyi hayata geçireceğimizi söylemiştik fakat şimdi aslında yerli marka otomobil projesinin takvimine uygun bir şekilde, yani oradaki takvim nedir? 24+24.Yani ilk 24 ay tasarım, ikinci 24 ay seri üretim fazıdır. Projenin takvimine uygun bir şekilde test merkezini de hayata geçireceğiz.” dedi.

Özlü, Otomotiv Test Merkezi’nin hayata geçme süresinin Türkiye’nin Otomobili Projesi’nin süresiyle eş zamanlı olduğunu vurgulayarak, “Çünkü sadece tasarlamak, üretmek yetmez. Bunu test edip onaylamanız, değerlendirmeniz gerekir. Dolayısıyla buraya kuracağımız merkez Otomotiv Test Merkezi veya kara araçları test merkezi son derece önemli. Bir yerli marka otomobil yapacaksak mutlaka test merkezine ihtiyacımız var. İşte burada bugün imzasını atacağımız test merkezi bu ihtiyacı karşılaşacak.” diye konuştu.

“Başka ülkelerde de otomobil fabrikaları kuracağız”

“Biz sadece Türkiye için otomobil yapmayacağız.” diyen Bakan Özlü, şunları kaydetti:”

Dünya için bu otomobili yapacağız. Bu otomobili bütün dünyaya satacağız. Sadece iç pazarı hedeflemiyoruz. Zaten bugün Türkiye’de üretilen otomobillerin yüzde 80’ini ihraç ediyoruz. Dolayısıyla yerli marka otomobil, Türkiye’nin otomobili de Türkiye’nin ihracat yapacağı, ihraç edeceği ürünlerin başında gelecek. İnşallah biz de ileride diğer ülkeler gibi başka ülkelerde de otomobil fabrikaları kuracağız. Otomotiv sektöründe Türkiye’de çok ciddi bir altyapı var. Son 50-60 yılda oluşan ana sanayisi, yan sanayisi, tasarım mühendisleri, üretim mühendisleri. Teknik olarak hiçbir sorunumuz yok. Biz sadece Türkiye’ye has, Türkiye’ye özgü bir marka yapmak istiyoruz. Nasıl Almanya, Japonya denilince aklımıza birkaç marka geliyor, Türkiye denildiği zaman da dünyada inşallah öyle bir marka oluşturacağız ki Türkiye ismiyle eş, akla gelen bir markamız olacak.”

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu ve Bakan Özlü, daha sonra protokolü imzaladı.