Samsun’da türk mühendisleri tramvay için hız sensörü üretti

Samsun’da türk mühendisleri, Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı Samsun Hafif Raylı Sistem AŞ’nin (SAMULAŞ) kullandığı tramvaylarda bulunan hız sensörünün arızalanması ve tekelinin Almanya’da olması nedeniyle 850 Euro’ya mal olan hız sensörünü 750 liraya mal ederek ürettiler.


1,5 aylık Ar-Ge çalışması sonucu hız sensörünü üretmeyi başaran Hakan Kahvecioğlu ve ekibi basın mensuplarına yaptığı açıklamada “İlk ürettiğimiz parçayı deneme amaçlı kullandık. Birkaç ufak pürüz çıktı. Yani tam istediğimiz gibi olmadı. Sonra o sorunu da çözerek mükemmel şekilde çalışan sensör geliştirdik.” diye konuştu.

50 parça ürettiklerini ifade eden SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan ise bujilerinde olan hız sensörlerinin arıza yaptığını ifade ederek şunları ekledi: “Biz de yerlisini üretmek istedik. Samsunlu üreticilerimizle yaptığımız görüşme sonucunda hız sensörünü aynı teknik özelliklerde ve aynı verileri üretecek şekilde 750 liraya mal ettik. Bir tramvayda yaklaşık 12 hız sensörü var. Bunu araç filosuna vurduğunuzda oldukça yüksek işletme ve bakım maliyeti oluşturuyor. Bu tür çalışmalarla hem Samsunlu firmaların üretim altyapısını geliştirirken hem de işletme giderlerini azaltma şansı yakaladık.”dedi.

 sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar