Sivas’tan Ankara 2, İstanbul 5 Saat Olacak!Ulaştırma Bakanı Aslan, Sivas-Ankara yüksek hızlı demiryolu hattı ile ilgili yaptığı açıklamada çalışmaların 2018 sonuna yetiştirilmeye çalışıldığını ifade ederek, çalışmaların tamamlanması ile birlikte Yüksek Hızlı Tren ile Sivas’tan Ankara’nın 2 saat, İstanbul’un 5 saat olacağını açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Orta Koridor” un önemli güzergahlarından birisi olan ve inşası devam eden Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu hattı konusunda açıklamalarda bulundu.

Bakan Arslan, halen 1213 kilometrelik yüksek hızlı demiryolu hattında işletmeciliğin başarıyla devam ettiğine vurgu yaparak, “Bunu daha çok yaygınlaştırmak doğu-batı, kuzey-güney aksında hızlı tren ağlarını örmek için Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Sivas demiryolu hattının tamamında çalışmalarımız devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

SİVAS’TAN ANKARA 2 SAAT, İSTANBUL 5 SAAT OLACAK
Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu hattı ile açıklamalarda bulunan Bakan Arslan, “Ankara-Sivas arası mevcut 603 kilometre hatla yaklaşık 7-8 saat sürüyor. Kaldı ki şu anda mevcut hattı da elektrikli ve sinyalli hale getirmek için çalışmamız var. Dolayısıyla o arada tren çalışmıyor. YHT ile Ankara-Sivas arası 2 saate düşecek. YHT, şu anda Ankara-Pendik arası çalışıyor. YHT’nin Haydarpaşa’ya kadar olan kısmı bittiğinde Sivas’tan çıkan yolcu 5 saatte Haydarpaşa’ya varacak.” diye belirtti.

SİVAS ANKARA HIZLI TREN PROJESİ NE ZAMAN BİTECEK?
Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu hattındaki çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü ve 2018 sonu 2019 başında bitirip hizmete sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu hattının 30 Ekim’de işletmeye açılan Bakü-Tifllis-Kars demiryolu hattı ile Sivas-Erzincan, Erzincan-Erzurum-Kars hızlı tren hatlarıyla entegre edileceğini, böylece Londra’dan Pekin’e kadar “Orta Koridor” olarak Türkiye’nin güçleneceğine dikkat çeken Arslan, Ankara-Sivas YHT Projesi ile 250 kilometre/saat hıza uygun, çift hatlı, elektrikli, sinyalli yeni YHT hattı inşa edildiğini söyledi.

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.