Sivas’tan Ankara 2, İstanbul 5 Saat Olacak!Ulaştırma Bakanı Aslan, Sivas-Ankara yüksek hızlı demiryolu hattı ile ilgili yaptığı açıklamada çalışmaların 2018 sonuna yetiştirilmeye çalışıldığını ifade ederek, çalışmaların tamamlanması ile birlikte Yüksek Hızlı Tren ile Sivas’tan Ankara’nın 2 saat, İstanbul’un 5 saat olacağını açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Orta Koridor” un önemli güzergahlarından birisi olan ve inşası devam eden Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu hattı konusunda açıklamalarda bulundu.

Bakan Arslan, halen 1213 kilometrelik yüksek hızlı demiryolu hattında işletmeciliğin başarıyla devam ettiğine vurgu yaparak, “Bunu daha çok yaygınlaştırmak doğu-batı, kuzey-güney aksında hızlı tren ağlarını örmek için Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Sivas demiryolu hattının tamamında çalışmalarımız devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

SİVAS’TAN ANKARA 2 SAAT, İSTANBUL 5 SAAT OLACAK
Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu hattı ile açıklamalarda bulunan Bakan Arslan, “Ankara-Sivas arası mevcut 603 kilometre hatla yaklaşık 7-8 saat sürüyor. Kaldı ki şu anda mevcut hattı da elektrikli ve sinyalli hale getirmek için çalışmamız var. Dolayısıyla o arada tren çalışmıyor. YHT ile Ankara-Sivas arası 2 saate düşecek. YHT, şu anda Ankara-Pendik arası çalışıyor. YHT’nin Haydarpaşa’ya kadar olan kısmı bittiğinde Sivas’tan çıkan yolcu 5 saatte Haydarpaşa’ya varacak.” diye belirtti.

SİVAS ANKARA HIZLI TREN PROJESİ NE ZAMAN BİTECEK?
Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu hattındaki çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü ve 2018 sonu 2019 başında bitirip hizmete sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu hattının 30 Ekim’de işletmeye açılan Bakü-Tifllis-Kars demiryolu hattı ile Sivas-Erzincan, Erzincan-Erzurum-Kars hızlı tren hatlarıyla entegre edileceğini, böylece Londra’dan Pekin’e kadar “Orta Koridor” olarak Türkiye’nin güçleneceğine dikkat çeken Arslan, Ankara-Sivas YHT Projesi ile 250 kilometre/saat hıza uygun, çift hatlı, elektrikli, sinyalli yeni YHT hattı inşa edildiğini söyledi.