Apaydın’dan Raylı Sistem Mezunları Açıklaması

2018 yılı hizmet içi eğitim programlarının görüşüleceği TCDD 91. Eğitim Kurulu, 22 Aralık 2017 tarihinde Ankara Ayaş’taki Prestige Termal Otel’de toplandı.


TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın Eğitim Kurulunun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefine işaret ederek, “Bu hedefi yakalayabilmemiz için biz demiryolculara büyük görevler düşüyor. İhtiyaç duyulan yetişmiş insan gücü planlamalı, personel istihdamı ve yetiştirilmesine yönelik tedbirleri bugünden almalıyız.” dedi.

Demiryollarımızda yaşanan hızlı gelişme ve değişimin uygulanabilirliği ile yeni yatırımların verimli bir şekilde hayata geçirilmesinde en önemli etkenin gelişmeye ayak uyduracak yetişmiş insan gücü olduğunun altını çizen Apaydın, Demiryolu altyapı yapımı, modernizasyonu ve bakımına dönük yatırımları devam ederken, bir yandan da bütün bu çalışmalarda emeği olan insan kaynağına yatırım yapmaya devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

“Sektörümüzde gerçekleştirilen yapısal reformlar; demiryolu sistemlerinin işletiminin yanı sıra, bu işletime katkı sağlayan çalışanların eğitimi, nitelikleri ve belgelendirilmesine yönelik yeni düzenlemeleri getirmektedir.” diyen Apaydın, bu amaçla DDGM tarafından hazırlanan yönetmeliklerin, emniyet kritik görevler üstlenen personelin yeterliliklere uygun eğitimi ile belgelendirilmelerini zorunlu kıldığını söyledi.

“TCDD, DEMİRYOLU SEKTÖRÜNÜN ÖNCÜSÜDÜR”

TCDD’nin nitelikli, yenilikçi gelişim ve değişimlere açık işgücüne ihtiyacı olduğuna değinen Apaydın şunları kaydetti: “Bu amaçla; TCDD adına burslu olarak 68 öğrenciyi yurt dışına gönderdik. Eğitimini tamamlayan 64 öğrencinin 54’ü şu an TCDD’de Yüksek Mühendis olarak çalışıyor. 2018 yılı içinde 20 burslu öğrencimizi daha İtalya’ya yurtdışı bursuyla göndereceğiz. Mühendis unvanlı personel sayımızı her geçen yıl arttırıyoruz. Ülkemiz örgün eğitim sistemi içerinde var olan Raylı Sistemler Teknolojisi Bölümlerinden mezun olanlara istihdamda öncelik veriyoruz.”

Kalkınmada ve sanayileşmede kilit sektörlerden biri olan Demiryolları için bu güne kadar birçok projeyi gerçekleştirdiklerini anlatan Apaydın, bundan sonra da aynı heyecan ve birliktelikle çalışmaları sürdüreceklerini belirtti.

Türkiye’nin 2023 yılında, dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girmek gibi büyük bir hedefi olduğunu ve bu hedefi yakalayabilmek için Demiryolculara büyük görevler düştüğünü ifade eden TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın “Hedeflerimize ulaşmak için gerekli yetişmiş insan gücümüzü de planlamalı, personel istihdamı ve yetiştirilmesine yönelik tedbirleri de bugünden almalıyız. Demiryolu sektörü, her konuda olduğu gibi mesleki eğitim ve belgelendirme konularında da TCDD’yi öncü kabul ediyor.” diye konuştu.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar