TCDD ve Tunus Demiryolları Arasında AnlaşmaUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal başkanlığında TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ile TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ, TÜDEMSAŞ ve RAYSİMAŞ’ın üst düzey yetkililerinden oluşan heyet 19-20 Aralık 2017 tarihlerinde, Tunus Ulusal Demiryolları Kuruluşuna bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaret kapsamında özellikle mevcut demiryolu imkânlarını, çeken-çekilen araçların üretimini ve teminini ve hatların bakımına yönelik malzeme, araç ve ekipmanların teminini ve teknik personelinin eğitimini de içeren birçok başlığı içeren bir Mutabakat Zaptı iki demiryolu kuruluşunun Genel Müdürleri tarafından parafe edildi.

Söz konusu Mutabakat Zaptı 27 Aralık 2017 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın Tunus’a gerçekleştirecekleri ziyaret sırasında iki Ülke Ulaştırma Bakanları tarafından imzalanacak. Görüşmeler sırasında işbirliği yapılacak alanlarda Komiteler kurulması ve bu Komitelerin biran önce çalışmalara başlaması konusunda da mutabakat sağlandı.

İmza töreninin ardından açıklamalarda bulunan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, bir yıl önce Tunus demiryolları heyetinin Türkiye’ye gelerek TCDD’ye bağlı ortaklıkların vagon, lokomotif ve yolcu vagonu üretim kapasitelerini yerlerinde incelediklerini ve iki ülke arasındaki ilişkilerin ilerlediğini vurgulayarak, “Tunus sürekli iş birliği alanlarımızın gelişmekte olduğu kardeş bir ülke. Biz de elimizden geldiği kadar demiryolu alanında, demiryolu işletmeciliği alanında hem de Tunus’taki yerli üreticileri destekleyecek bir biçimde iş birliğini geliştirmek istiyoruz. İnşallah her iki ülkeye de hayırlı olur.” değerlendirmesinde bulundu.

“MUTABAKAT ZAPTI CUMHURBAŞKANIMIZIN HUZURUNDA İMZALANACAK”

TCDD’nin son 15 yılda hızlı tren de dahil olmak üzere birçok yatırım ve projeyi hayata geçirdiğini hatırlatan Apaydın, ortak bilgi birikimi ve malzeme tedariği kapsamında Tunus demiryolu idaresiyle bir mutabakat metninin paraflandığını belirterek, gelecek haftalarda iki ülkenin Cumhurbaşkanları huzurunda “uygun görülmesi halinde” mutabakat metninin imzalanacağını, böylece iki ülke arasında demiryolu alanındaki iş birliğinin adımının atılacağını ifade etti.

“BAKÜ-TİFLİS-KARS’TA 79 KİLOMETRELİK HAT TAMAM”

Hizmete açılan ve İpek Demiryolu olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesi hakkında da değerlendirmelerde bulunan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, “Bakü-Tiflis-Kars projemizde biz ülkemizdeki 79 kilometrelik hattı yaptık ve işletmeye aldık. Kars’ın sınırından Gürcistan hükümetinin bulunduğu alana giriyor. Tiflis ve oradan Azerbeycan’dan Bakü’den Hazar geçişiyle birlikte hem Kazakistan hem Türkmenistan limanlarından itibaren hem de Türki cumhuriyetlere demiryolu taşımacılığı kesintisiz olarak yapılabilir hale geldi.” diye konuştu.

Apaydın, ayrıca ziyaret kapsamında Sidi Fathallah’taki Bakım Atölyesi’ne düzenlenen teknik geziye katılarak incelemelerde bulundu.