TCDD’nin 10 Adet YHT Seti Finansman Anlaşması İmzalandıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul’da düzenlenen İSEDAK Toplantısı kapsamında TCDD’nin 10 Adet Yüksek Hızlı Tren Seti Temin Projesinin finansman anlaşması da imzalandı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in imzaladığı anlaşma ile TCDD tarafından 10 adet yüksek hızlı tren seti, 1 adet simülatör, yüksek hızlı tren seti yedek parçaları ve 3 yıl süreli bakım-onarım ve temizlik hizmeti alımı yapılacak. İslam Kalkınma Bankasının (İKB) bu anlaşma ile TCDD’ye sağladığı 312 milyon avroluk finansman ise Bankanın bugüne kadar dünya çapında verdiği en büyük kredi olma özelliği taşıyor.

İKB’den Sağlanan Krediler

TCDD ve İslam Kalkınma Bankası işbirliği çerçevesinde 2009 yılından itibaren üç proje yürütüldü ve başarıyla sonuçlandırıldı.

2009 yılında imzalanan Ray Alım Projesi finansman anlaşması ile 153,64 milyon ABD Doları finansman sağlandı ve 1.415 km uzunluğunda demiryolu hattı yenilendi.

2009 yılında imzalanan Elektrikli Lokomotif Projesi finansman anlaşması ile 275 milyon ABD Doları finansman sağlandı ve 80 adet elektrikli ana hat lokomotifi, bir adet lokomotif simülatörü, bunlara ilişkin yedek parça alındı, lisans ve teknoloji transferi yapılarak lokomotiflerin 72 adedinin üretimi TÜLOMSAŞ’ta gerçekleştirildi.

2012 yılında imzalanan Ankara-Konya Hızlı Tren Hattı Geliştirme Projesi finansman anlaşması kapsamında da 174,35 milyon avroluk finansman temin edilmiş olup 6 adet yüksek hızlı tren seti, bir adet YHT simülatörü ve bunlara ilişkin yedek parça ile 7 yıllık YTH bakım-onarım ve temizlik hizmetleri alındı.