Türkiye-Yunanistan Demiryolu Toplantısı Selanik’te YapıldıTürkiye ile Yunanistan demiyolu heyetleri Selanik’te toplandı. Toplantıda İstanbul-Selanik arasında yük ve yolcu tren işletmeciliğinin 2019 yılına kadar başlatılabilmesi için çalışmalar başlatıldı.

Türkiye-Yunanistan ikinci toplantısı TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve Yunanistan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Genel Sekreteri Athanasios Vourdas’ın katılımıyla Selanik’te yapıldı.

Toplantıya; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve TCDD yetkilileriyle, Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan, Yunanistan Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı ile Yunan Demiryolu İdari temsilcileri katıldı.

Toplantıda; 2019 yılına kadar İstanbul-Selanik arasında yük ve yolcu treni işletmeciliğinin sağlanması, Balkanlar’daki mevcut demiryolu altyapısının geliştirilmesine yönelik Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan yetkililerinin katılımıyla üçlü bir toplantının yapılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Taraflar ayrıca Türkiye ve Yunanistan demiryolu şirketlerinin üçüncü ülkelerde ortak iş yapabilme imkanının araştırılması ve bu konuya ilişkin ayrı bir protokol hazırlanması konusunda görüş birliğine vardı.

Toplantıda ara verilen Dostluk-Filia Ekspresinin yeniden canlandırılması için çalışmalar yapılacağı belirtildi.
Dostluk Ekspresi veya Filia Ekspresi, İstanbul ve Selanik arasında “dostluk treni” olarak anılan ve Temmuz 2005 yılından Şubat 2011 yılına kadar seferlerini yapmaktaydı.

Yunan hükümeti, ekonomik krizden dolayı, tüm uluslararası tren seferlerini kaldırmış dostluk treni seferleri de 13 Şubat 2011’de sonlandırılmıştı.