Uzungöl seyir terası inşaatının yüzde 80’i tamamlandıTrabzon’un Çaykara ilçesinde son günlerde imar kirliği tartışmalarıyla gündemde olan Uzungöl’de yapımına başlanan seyir terası inşaatının yüzde 80’i tamamlandı. Ziyaretçilerin gölü yüksek bir noktadan görebilme imkanına sahip olabileceği, çelik konstrüksiyon üzerinde ahşap kaplamayla yapılan seyir terasında 300 metrekarelik gezinme alanı da bulunacak. Uzungölü ziyaret edenlerin görsel ihtiyaçlarını karşılamak ve güzel noktadan seyredilmesini sağlamak için özel çalışmayla tasarlanan seyir terası çalışmalar sırasında çevredeki ağaçların yanı sıra doğal yaşamın da korunduğu dikkat çekti.

Toplam maliyeti 510 bin lira olan seyir terasının kısa sürede tamamlanarak hizmete sunulacağı bildirildi. Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok seyir terasının Uzungöl’ün turizm potansiyeline farklı bir güzellik kazandıracağını söyledi. Uzungöl’ü ziyaret edenlerin fotoğraf çekmek için özellikle Yaylaönü yolunu tercih ettiklerini kaydeden Başkan Tok, “Bölgemize çok değer veriyoruz. Seyir terasıyla buraya gelen ziyaretçilerimiz eşsiz doğa manzarasını rahatlıkla görebilecektir” diye konuştu.

Doğa Koruma, Milli Parklar Trabzon Şube Müdürü Akif Ümüzer ise bölgede sıkça gündeme gelen teleferik projesinde imar planı çalışmalarının ilgili bakanlıkça onaylandığına işaret ederek şöyle dedi:

“Çok heyecan verici bir proje olacağını düşünüyorum. 2013 yılında başlattığımız bir teleferik projemiz var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca da imar planı onaylanmış durumda. Şu anda teleferiğin yapım projesi hazırlanma aşamasında. 3 bin 540 metre uzunluğundaki bu teleferik projesi inşaatına 2018 yılında başlanacak. 3 istasyon ayağından oluşacak projede ilk önce 2 istasyon arası yapılması planlanıyor. 2019 yılında inşallah 2 istasyon arası hazır olacak.”