2018 Demiryolu Projelerinin Açılış Yılı Olcak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2017 yılının son gecesinde Ankara YHT Gar ve YHT Kumanda Merkezini ziyaret ederek, yolcular ve Demiryolu personelinin yeni yılını kutladı.


BAKAN ARSLAN’DAN DEMİRYOLCULARA BAKLAVA İKRAMI

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın başta olmak üzere TCDD Taşımacılık A.Ş Genel Müdürü Veysi Kurt ve diğer yetkililer tarafından Ankara YHT Gar’da karşılanan UDH Bakanı Ahmet Arslan, bekleme holü ile Yüksek Hızlı Tren içindeki yolcularla sohbet ederek, yeni yıllarını kutladı. Saat 21.40’da hareket eden 2017 yılının son YHT seferini Konya’ya uğurlayan Arslan, YHT Gar’da görev yapan Yüksek Hızlı Tren makinistleri, hostesler ve diğer personelin yeni yılını tebrik etti.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve diğer yetkililerle birlikte YHT Kamera İzleme Merkezi’ne giderek incelemelerde bulunan Bakan Arslan, Konvansiyonel ve Yüksek Hızlı Tren Kumanda Merkezi’ne de geçerek tren trafiğinin işleyişiyle hakkında yetkililerden bilgi aldı. Görevli personel ve kendisini takip eden basın mensuplarına baklava ikram ederek yeni yıllarının hayırlı olması dileğinde bulunan Arslan, programının son bölümünde kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

İnsanların huzurlu zaman geçirmesi için tatil günleri ve yılbaşı gecesinde görevlerinin başında olduklarını belirten Arslan, “Ülkemizde 80 milyona sağlık afiyet içinde bir yıl diliyorum. Dünyada da umarım, dilerim, beklerim ki huzurlu bir yıl olur. Rabbim de inşallah bu anlamda dünyanın huzur ve barış içinde bir yıl geçirmesini nasip eylesin.” dedi.

“YHT KUMANDA MERKEZİ ÇOK ÖNEMLİ BİR YER”

Bakanlık olarak 100 bin kişilik bir aile olduklarını, Türkiye’nin her yanında insanların hayatını kolaylaştırmak ve eriştirebilmek, ulaştırabilmek adına yollar yaptıklarını, bu yollar üzerinde trafiğin sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi için sinyal ve haberleşme yollarının da açık tutulması gerektiğinin altını çizen Arslan, “YHT Garımızda son YHT’yi Konya’ya yolcu ettik. Yolcularımıza iyi yolculuklar, iyi seneler diledik. Şimdi de YHT ve konvansiyonel trenlerin yönetildiği Kumanda Merkezlerindeyiz. Arkadaşlarımızın bütün trenlerin trafiğini kontrol ettiği, anlık kararlar verip, anlık müdahalelerde bulunduğu önemli bir merkezdeyiz. Arkadaşlarımız görevinin bilincinde olarak gerçekten çok güzel çalışıyorlar. Kendilerine kolaylıklar diliyorum. 100 bin kişilik Ulaştırma ailesi ile yüklenicilerimizde çalışan 100 bin kişilik çözüm ortaklarımız ve yakın hizmet aldığımız firmalarda çalışan 50 bin kişiye yakın arkadaşlarımız olmak üzere 250 bin kişilik aileye kolaylıklar diliyorum. Mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir yıl temenni ediyorum.” ifadesini kullandı.

“2018 AÇILIŞ YILI OLACAK”

Demiryolu projelerine değinerek, Başkentray, Etimesgut YHT Gar Kompleksi’ni, Erzurum, Kars, Konya, Mersin lojistik merkezlerini, Konya-Karaman hızlı tren hattını 2018 yılında hizmete açacaklarını açıklayan Arslan, 2018 yılında ayrıca Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattı ile Samsun-Sivas hattını iyileştirme çalışmalarını ve Gebze-Halkalı banliyö hattını tamamlamayı hedeflediklerini, Van Gölün’de 2 adet yeni feribotun da hizmete sunmuş olacaklarını aktardı.

Yeni alınacak YHT setlerinde yerlilik ve milliliği öncelik tanıyacaklarını, işaret ederek, “Yüksek hızlı ve hızlı tren hattı inşasıyla ilgili birçok projemiz var. Bin 870 kilometre yüksek hızlı tren, bin 290 hızlı tren hattında, 893 de konvansiyonel hatta olmak üzere 4 bin kilometrenin üzerinde hatta inşaat çalışmalarımız devam ediyor. 10 bin 500 kilometrelik hattı yeniledik. 2017’de yüksek hızlı trenlerimizde 7 milyon, konvansiyonel trenlerde 14 milyon, Marmaray’da 63 milyon yolcu olmak üzere trenle 84 milyon yolcu taşımış olduk, 28,5 milyon ton yük elleçledik. Yüksek hızlı tren hizmete girdiğinden beri 39 milyon kilometre yol kat etmiş, 37 milyon yolcuya hizmet etmiş durumdayız.” ifadelerini kullanan Bakan Arslan, Ankara YHT Garı’nın açıldığı günden beri geçen 14 aylık periyotta 5 milyon 300 bin kişiye hizmet verdiklerini ve günlük ortalama 13 bin 500 kişinin gardan seyahat ettiğini söyledi.

“DOĞU EKSPRESİ’NE OLAN İLGİDEN MEMUNUNUZ”

Doğu Ekspresi trenine yönelik yoğun ilgiyi de değerlendiren Arslan, bu ilginin kendilerini memnun ettiğini dile getirdi. Arslan, söz konusu hattı ve trenleri yenilediklerini belirterek, seyahatin konforlu olması nedeniyle yolcuların da treni tercih etmeye başladığını aktardı. Kars’taki Ani Ören Yeri’nin Dünya Miras Listesi’nde yer alması nedeniyle de bölgeye ilginin arttığına işaret eden Arslan, “Birçok 5 yıldızlı otelin açılmasıyla insanlarımız Kars’a gidiyor. Dönüp etraflarına ne kadar rahat yolculuk yaptıklarını anlatıyorlar. Doğu Ekspresi’ne ilgi olağanüstü şekilde artmış durumda. Muhteşem kış ve doğa manzarasıyla yolculuk yapıyorlar.” bilgisini paylaştı.

Arslan, trendeki yer sıkıntısını çözmek için adım attıklarını da bildirerek, sözlerini şöyle tamamladı: “Trenlerde, lokomotif artı 9 vagon bulunuyor. 1 tane yataklı,1 tane kuşetli, 4 tane pulman vagon yolculara hizmet veriyor. Yataklı ve kuşetliye olan ilgi nedeniyle her akşam 4 veya 5 yataklı, 2 veya 3 kuşetli, 4 tane de pulman vagonla hizmet ediyoruz. Vagon sayısını olabildiğince artırdık, yolcularımız yer bulabilir hale geldi. Memnuniyetimiz o ki satışa sunulduğu andan itibaren, elektronik ortamda da satıldığı için insanlar hemen birkaç saniye içinde bilet satın alabiliyorlar. Özellikle tur acenteleri de konaklama, dönüş ve yemekler dahil paket program yapıyor. Onlar da grup halinde seyahat ediyorlar. Onlarla gidenler de çok memnun. Onlara ayrı vagonlar tahsis ediyoruz. Acentelerin talepleri ve eklenen vagonlar farklı, yolcularımızın kullandığı vagonlar farklı. ‘Acenteler kapatıyor yer bulamıyoruz’ algısı var, hayır. Çok olağanüstü ilgi var. Bir vagonu 4’e, 5’e çıkardığımız ortamda dahi insanlarımızı yer bulamayabiliyorlar. Biz vagon ilave etmeye devam edeceğiz. Bu ilgi bizi de memnun ediyor, vatandaşımız da memnun. İnsanlarımızın demiryoluyla, trenle seyahat etmeyi tekrar tercih eder hale gelmesi memnuniyet sebebimiz. Milletimiz treni yeniden keşfetti, biz de onlara konforlu seyahat sağlamak adına gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Bu anlamda TCDD ve TCDD Taşımacılık A.Ş. genel müdürlerimize, onların şahsında tüm Demiryolu personelimize teşekkür ediyorum.”


1 Comment

  1. Tur şirketlerine öneri: İstanbul ve İzmir başlangıçlı turlar için sivas’ a kadar havayolu, Ankara çıkışlılar için ise karayolu, sivas’ ta gezi ve konaklamadan sonra Kars hatta Tiflis ve Bakü’ ye kadar demiryolu.

Yorumlar