Sivas’ta Üretilen Milli Yük Vagonları Viyana’ya Gönderildi

Sivas’ta TÜDEMSAŞ tarafından üretilen yeni nesil Milli yük vagonlarından oluşan ilk tren, İstanbul Halkalı’dan Avusturya’nın Başkenti Viyana’ya uğurlandı.

Üç yıl gibi kısa bir sürede tamamlanan ve 23 Mart 2017 tarihinde tanıtımı yapılan yeni nesil Milli Yük vagonlarının satışı başladı. TÜDEMSAŞ’ta üretilen yeni nesil Milli yük vagonlarından oluşan ilk tren 12 Ocak Cuma günü İstanbul Halkalı’dan Avusturya’nın Başkenti Viyana’ya uğurlandı. Emsallerine göre birçok avantajı vagonlar, 29,5 metre uzunluğuyla 2 vagonluk konteyneri tek bir vagonda taşıyabiliyor. Ayrıca yine emsallerinden 9,5 ton hafif olması, yüzde 26 daha hafiflik sağlıyor. Vagon 25,5 ton olan darası ile Avrupa’daki emsallerine nazaran 4 ton daha fazla yük taşıma imkânı sağlıyor.

Yeni nesil milli yük vagonu 29,5 metre uzunluğuyla 2 vagonluk konteyneri tek bir vagonda taşıyabilme özelliğine sahip. Benzer vagonlardan yaklaşık 9,5 ton daha hafif bu özelliği yüzde 26 daha hafif olması anlamına geliyor. Yeni nesil milli yük vagonu 25,5 ton boş ağırlığıyla Avrupa’daki eş değer vagonlara göre 4 tondan daha fazla yük taşıma avantajı veriyor. Taşıma kapasitesindeki bu artış işletmeciye avantajı sağlıyor. Daranın hafifliği nedeniyle de yüzde 15 oranında daha fazla yük ya da daha düşük maliyet sağlıyor. Ülkemizde ilk defa üretilen 3 adet H tipi boji ve kompak fren sistemi sayesinde yüzde 15 oranında yük taşıma maliyeti Seyir sırasındaki düşük ses seviyesi de işletmecilik anlamında avantaj İki adet vagonun görevini görebilen tek bir adet yeni nesil milli yük vagonunun üretim maliyeti de yüzde 15 daha düşük.

Kaynak : http://www.sivasmemleket.com

Demiryolu Haberleri Ara

2 Comments

  1. bir yeni vagon 2 tane 40 fitlik konteyner taşıyabiliyormu?. bu model yük vagonu 25 yıl önce yapılamazmıydı?bu vagonlarla gürcistana baküye yük taşınabilirmi?(yani geniş boji tebdiline uygunmu?).Avantaşlı ise neden 3.şahıslar bu vagondan kullanmıyor?.üretimin yüzde kaçı yerli malzeme?.yutdışındaki rayıç değeri yüksekmi?.hayırlı olsun .daha iyilerine inşallah

  2. bir yeni vagon 2 tane 40 fitlik konteyner taşıyabiliyormu?. bu model yük vagonu 25 yıl önce yapılamazmıydı?bu vagonlarla gürcistana baküye yük taşınabilirmi?(yani geniş boji tebdiline uygunmu?).Avantaşlı ise neden 3.şahıslar bu vagondan kullanmıyor?.üretimin yüzde kaçı yerli malzeme?.yutdışındaki rayıç değeri yüksekmi?.hayırlı olsun .daha iyilerine inşallah

Yorumlar