İkinci Doğu Ekspresi Gelince Bilet Bulunabilecek Mi

Yeni Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları ve Sefer Saatleri
Yeni Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları ve Sefer Saatleri

Doğu Ekspresi İnteraktif Harita:<iframe src=”https://www.google.com/maps/d/embed?mid=1QwvM8AQsWcYBmtmtv3JZWLKqodEoCxpa&#8221; width=”640″ height=”480″></iframe>

Son yıllarda ilginin giderek arttığı Doğu Ekspresi’nin ikincisi geliyor… Ancak bu adımın yurttaşlar düşünülerek atılmadığını söylememiz için oldukça fazla gerekçe var… Biletlerin henüz daha satışa çıkmadan yandaş tur şirketlerine “devredildiği” Doğu Ekspresi, hem şirketlere daha fazla para kazanmanın kapısını açıyor hem de özelleştirme öncesi “cazibeyi” arttırıyor.

Doğu Ekspresi’ne talep giderek artarken, hatta ikinci bir trenin konulması kararı alındı.

Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ulaştırma Bakanlığına ikinci trenin kalkması için talepte bulunuldu, çok yakında 2. Doğu Ekspresi geliyor” ifadelerini kullandı.

Doğu Ekspresi kısa süre önce biletlerinin karaborsaya düşmesiyle gündeme gelmişti. Atılan bu adımın AKP’nin para hırsına yeni bir kapı araladığını söylemek mümkün…

Doğu Ekspresi’nin ikincisinin raylara inecek olması birçok kişide “artık bilet bulacağız” beklentisine yol açmış durumda.

Evet, artık bilet bulma olasılığı biraz daha artmış durumda ama bu yine TCDD üzerinden olmayacak.

Kısaca anlatalım…

Özellikle tatile denk gelen haftalarda Doğu Ekspresi’nde yer bulmak uzun süredir imkansız hale gelmiş durumda. Bunun en önemli nedeni ise tur şirketlerinin daha biletler satışa çıkmadan TCDD ile yaptıkları “örtülü” anlaşmayla tüm biletleri el altında alması.

Haber soL konuyu daha önce de gündeme getirmiş, yeni yıl öncesi yaşananlara, “Gidiş dönüş alındığında 200 TL’yi aşmayan biletlere erişilemiyor, tur şirketlerinin konaklama ve şehir içindeki bir dizi güzergahı da kapsayan Kars turlarını satın almak ise ortalama 2 bin TL’lik bir fatura çıkarıyor. Kurallara göre biletler 1 ay önceden satışa sunulsa da, tur şirketlerinin Kars gezilerinde Mart ayına dahi yataklı vagon seyahatlerinin satıldığı hatta yer kalmadığı görülüyor. Görünen o ki Doğu Ekspresi tur şirketlerinin insafına bırakılmış durumda. Hangi şirketlere, nasıl bir ücret karşılığında bu biletlerin satıldığı ise meçhul” ifadeleriyle dikkat çekmişti.

Haberin devamını okumak için tıklayın

Kaynak : haber.sol.org.tr

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar