Kadıköy’de Banliyö Hattı İçin Geri Sayım Başladı

Anadolu Yakası’nın can damarı banliyö hattının açılmasına aylar kaldı. 2018 yılının son aylarında hizmete gireceği Ulaştırma Bakanlığı tarafından duyurulan banliyö hattının inşası ivme kazandı. Pendik – Kartal – Maltepe ile bağlantıyı sağlayacak son beton traversler de Kızıltoprak’a indirildi.


Gebze – Haydarpaşa arasındaki banliyö seferleri, 19 Haziran 2013 tarihinde yenileme çalışmaları kapsamında durdurulmuştu. İki yıl içerisinde bitirileceği duyurulsa da bu süre öyle bir uzadı ki, trene özlem her geçen gün arttı. E-5 karayolu üzerindeki metro hattı açıldı ancak bu, Kadıköy’ün büyük bölümünün ihtiyacını gidermedi. Zira, denizden iç kesimlere doğru metroya aktarma yapacak hatlar hayata geçirilmedi. Diğer yandan kulislere net açılış tarihi, 29 Ekim 2018 Cumhuriyet Bayramı olarak yansımaya başladı.

KADIKÖYLÜLERİN DÜNYASI ANİDEN DEĞİŞTİ, ÇÜNKÜ…

Banliyö hattının Kadıköylüler için önemi büyüktü. Evlerinden çıkıp dakikalar içerisinde tren hattına ulaşan Kadıköylüler, yüzlerce merdiven basamağı inmeden ve hiçbir trafik engeli ile karşılaşmadan ilçeden ilçeye yer üstünden geçiş yapabiliyor, zamanı verimli kullanabiliyorlardı. Yenileme çalışmaları ile birlikte hat kapatıldı, beklendiği gibi iki yıl değil, üzerinden tam 5 yıl geçti ancak, yeni yeni sonuca yaklaşılmaya başlandı. Yüklenici firmalar hesapları alt üst etti, milyonlarca kişi Anadolu Yakası’nda mağdur oldu.

E-5 üzerindeki metro bu süreçte kısmen de olsa ihtiyaçları giderdi ancak, Söğütlüçeşme’den Bostancı’ya kadar özellikle banliyö hattı çevresinde denize yakın kesimlerde oturanlar için süreç işkenceye dönüştü. Otobüsler, dolmuşlar ve minibüslere yönelen Kadıköylüler için trenin konforunun yerini, çağdışı ve ilkel taşımacılığı gerçeği aldı.

TRENLER VE HATLARI DA YORGUN DÜŞMÜŞTÜ, DEĞİŞİM KAÇINILMAZDI…

1969 yılında başlayan Haydarpaşa – Arifiye – Adapazarı seferleri, dönemine göre bölgeye tren konforunu getirdi. Son olarak 1979 yılı yapımı sefer yapan trenler ve hatlar yıllara yorgun düştü, gelişen İstanbul’un gereksinimlerine cevap veremez noktaya geldi. Ulaştırma ve Şehircilik Bakanlığı’nın radikal kararı ile İstanbul için oldukça önemli bir adım atıldı ve harekete geçildi.

METRO KALİTESİNDE TRENLER GELİYOR!..

Gebze’den Haydarpaşa’ya, Kazlıçeşme’den Halkalı’ya kesintisiz olarak 75 kilometre hat üzerinde hizmet verecek trenlere bu süre içerisinde metro standartları getirildi. Kadıköy’de de her birinin yaklaşık 250 kilogram olduğu beton traversler ardı ardına dizildi, tren yolunda makaslar oluşturulmaya başlandı, Söğütlüçeşme çevresinde yıkılıp yeniden yapılmak üzere tren köprüsünün altı boşaltılmaya başlandı.

Kaynak : www.kadikoygazetesi.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar