Mersin Hafif Raylı Sistem Projesinin 2018 Programına Alınması PlanlanıyorMersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MHP Akdeniz İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen programa katıldı. Başkan Kocamaz, programda yaptığı konuşmasında 2018 yılı içerisinde Hafif Raylı Sistem Projesinin 2018 programına alınmasının planladığını ayrıca deniz otobüsü, deniz uçağı ve helikopter alınacağının da müjdesini verdi.

MHP Akdeniz İlçe Başkanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenen programa Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, MHP Akdeniz İlçe Başkanı Erdoğan Alkaya, MHP Toroslar İlçe Başkanı Hüsnü Doğan, MHP Mut İlçe Başkanı Alparslan Savaş Kır, MHP Aydıncık İlçe Başkanı Hacı Salan, TÜRKAV Mersin Şube Başkanı Mustafa Tekerek, MHP Mersin İl ve İlçe Yöneticileri ile meclis üyeleri, muhtarlar ve basın mensupları katıldı.
“Mersin’e sahip çıktık, çıkmaya devam ediyoruz”

2014 yılında yola çıktıkları zaman Mersin’i barış, huzur ve kardeşlik kenti yapacaklarının sözünü vermiş olduklarını dile getiren Başkan Kocamaz, “Allah’a çok şükür Mersin 2014’ten beri gerçekten bir barış, huzur ve kardeşlik kenti oldu. Mersin’i hak ettiği yere getireceğiz, sahipsiz bırakmayacağız demiştik. Zira bu emri bize Aziz Atatürk vermişti. Bizler de Mersin’e sahip çıktık, çıkmaya devam ediyoruz. Tabi ki Mersin bizim devraldığımız anda Türkiye’de 30 Büyükşehir Belediyesi’nden birisi oldu. Oysa bir gün önce Türkiye’de 16 Büyükşehir vardı ve maalesef bu 16 Büyükşehir arasında en geri kalmış, sadece adı Büyükşehir olan, içi doldurulmamış, vatandaşlarımızın diğer Büyükşehirlere gittiğinde hayıflandığı bir kent halindeydi” dedi.

Türk Milliyetçileri ve ülkücüler olarak bu ülkede her zaman zor işlere talip olduklarının altını çizen Başkan Kocamaz, “İşimizin çok zor olduğunu biliyoruz ama inanç ve azimle, birlikte yola çıktığımız dava arkadaşlarımızla bu yükün altından kalkabileceğimizi söylemiştik. Allah’a çok şükür ki Tarsus’taki 20 yıllık tecrübemizle Mersin’i yeni bir yönetim anlayışıyla kolları sıvayarak bir yerlere getirmeye çalıştık” şeklinde konuştu.

Mersin’in tüm yönleriyle özel bir şehir olduğuna vurgu yapan Başkan Kocamaz, “Bizler bu özel şehirde doğmuş, büyümüş ve yaşıyor olmaktan, bu kente hizmet etmekten onur duyuyoruz. Bizim olduğumuz yerde adalet olur demiştik ve bu güne kadar hizmet konusunda maalesef yeterli desteği alamamış kırsal bölgelerde adaleti sağlamamız gerektiğini söylemiştik. Çok şükür ki geçmişte çok kısır hizmet alan bölgelerde bugün Mersin Büyükşehir’i vatandaşımız hemen her noktada görme şansına sahip” ifadelerini kullandı.

“Biz çukurdaki bir belediyeyi devraldık”

Mersin’de asfaltsız, susuz köy bırakmadıklarını belirten Başkan Kocamaz, “Hizmetin her türlüsünü bugüne kadar görülmemiş şekilde vatandaşımızın ayağına götürdük. Tabi insanlar ve özellikle siyasetçiler yapılanları çok çabuk unutur. Yapılmayanları insanların gözüne sokarcasına tekrar eder durur. Şimdi ortaya çıkan siyasi partiler şunu söylüyorlar. Deniz otobüsü dendi olmadı, deniz uçağı dendi olmadı, helikopter dendi olmadı, raylı sistem dendi olmadı diye konuşuyorlar. Biz bir Büyükşehir Belediyesi’ni devralmadık. Çukurdaki bir belediyeyi devraldık. Bırakın Büyükşehir’i bir ilçe, bir belde belediyesinin yapması gereken işlerin bile yapılmadığı bir yerel yönetimi devraldık” diye ifade etti.

“Her türlü engellemelere rağmen 1/100 000’lik planımız şu anda tamamlandı”

Mersin’de daha önceleri kentin anayasası denilebilecek bir İmar Planı ve Ulaşım Master Planı olmadığından bahseden Başkan Kocamaz, “Bir kent düşünün ki bu Büyükşehir ama kentin anayasası diyebileceğimiz bir İmar Planı, Ulaşım Master Planı yok. Bu kent gerçekten 15 yılını heba etmişti. Bizler göreve geldiğimiz andan itibaren 1/100 000’lik çalışmaları başlattık. Yine aynı şekilde Ulaşım Master Planı ile alakalı çalışmaları başlattık. Yine bu kentte ancak kalite yönetim sisteminin özümsenmesiyle hizmetler üretilebileceğini biliyorduk ve bu çalışmaları başlatarak her türlü engellemelere rağmen 1/100 000’lik planımız şu anda tamamlandı. Merkezle ilgili de 5000’lik planlarımız tamamlandı. Bunun dışarısında da Ulaşım Master Planı ile alakalı çalışmalarımızı tamamladık” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Ulaşım Master Planı’nın özellikle Havaray olması konusunda talepte bulunduklarını ancak Bakanlık’tan onay çıkmadığını sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “En son geçen ekim ayı içerinde bunun Hafif Raylı Sistem olarak hayata geçirilmesi yönünde bir karar aldı. Tabi ondan sonra proje ile ilgili ihaleye çıktık ve ihalemiz bugünlerde sonuçlanacak. Yaklaşık 8-10 aylık bir süre içerisinde proje tamamlanacak ve yetiştirebilirsek 2018 programına aldıracağız” dedi.
“Mersin hizmete susamış bir şehirdi”

Mersin’e 2018 yılı içerisinde deniz otobüsü, deniz uçağı ve helikopter alınacağının müjdesini de veren Başkan Kocamaz, “Deniz otobüsü, deniz uçağı ve helikopter bu yılsonuna kadar Mersinlinin hizmetine girmiş olacak. Gerçekten Mersin hizmete susamış bir şehirdi. Özellikle kırsaldaki muhtarlarımız bu işi çok canlı olarak yaşadılar. Bir köyün güzergâhında 300 metre, 500 metre ya da 1 kilometre sathi kaplama asfalt yapılsa siyasetçiler davul zurna ile karşılanırdı. Ama biz binlerce, yüzbinlerce yol asfaltlıyoruz, vatandaşımız gerçekten bu konudan çok memnun. Bu güne kadar alamadıkları hizmetleri aldıklarını ifade ediyorlar. Ama daha gidilecek çok yol ve yapılacak çok iş var. Bunun için de sizlerin desteği ve Cenab-ı Allah’ın yardımına çok ihtiyacımız var. Bizler Mersin genelindeki bütün ilçeleri MHP yönetim kadroları ile yönetmeye talibiz” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Yerel seçimlere giden süreçte MHP Akdeniz İlçe Başkanlığı tarafından organize edilen programda kurbanlar kesildi, dualar okundu.

Reklamlar