Sakarya Hızlı Trenin Vagon Üssü Olacak

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Otomotiv Sektör Kurulu tarafından MÜSİAD Sakarya Şubesi ev sahipliğinde düzenlenen “Otomotivde Vizyonumuz Made In Turkey” temalı Türkiye İstişare toplantılarının 8.si Sakarya’da düzenlendi.


MÜSİAD Otomotiv Sektör Kurulu Başkanı Osman Özdemir’in moderatörlüğünü yaptığı ve BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak ile Okan Üniversitesi Enerji Sistemler Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. R. Nejat Tuncay’ın konuşmacı olarak yer aldığı programa Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, AK Parti Sakarya İl Başkanı Fevzi Kılıç, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, MÜSİAD üyeleri ile iş adamları katıldı.

MÜSİAD Şube Başkanı Yaşar Coşkun, İktisadi yönden kalkınmanın birinci adımı sanayileşmekten geçtiğini, sanayileşmenin bir varlık ve yokluk mücadelesi olarak görülmesi gerektiğini belirtirken, BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak da; yerli otomobil üretim üssünün Sakarya’da olmasını istediğini, Sakarya lehine lobi yapacağını, ayrıca Sakarya’da 4 fabrika birden kuracaklarını ve 10 bin kişi istihdam edeceklerini, Tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlandırılacağını, Sakarya’nın hızlı tren vagon üssü konumuna geleceğini, Sakarya’nın buna kendini hazırlaması gerektiğini ve bunun da en az yerli otomotiv kadar önemli olduğunu belirterek, bu durumda İpek Yolu’nun müthiş bir pazar ortaya çıkartacağını, Türkiye’nin ipek yolunda ilerleyecek hızlı trenin fabrikalarına sahip olmasının gerekliliğini vurguladı.

Çoğunluk hissesi kendilerinde olan dünya markası firmalarla Sakarya’da vagon fabrikası kuracakları müjdesini veren Sancak, “Sakarya’da 4 fabrika birden kuruyoruz. Onun için 10 bin kişi diyorum. Hızlı tren vagonunun üssü de Sakarya olacak. Bu da en az yerli otomotiv kadar önemli çünkü bu İpek Yolu müthiş bir pazar çıkartacak ortaya. Ülkemiz sadece bu alana önümüzdeki 5 yıl içerisinde metro ve hızlı tren işine 35 milyar avro yatırım yapacak. Yaptığımız bu stratejik ortaklık da Asya’daki 40 ülkeye de buradaki fabrikadan ihracat yapılacak. Teknoloji de yüzde yüz Türk teknolojisi olacak. Patenti millileştiriyoruz o şartla ortaklık kurduk.” ifadelerini kullandı.

Yerli otomobil üretiminin Sakarya’da yapılması çağrılarının yankı bulacağına inandıklarını belirten Vali Balkanlıoğlu; “Sakarya’da otomotiv ve yerli otomotiv denilince büyük bir heyecan var. Sakarya birçok açıdan şanslı, hem İstanbul gibi birçok büyük kentlere de yakın, hem de stratejik konum olarak, yan sanayisiyle bu konuda yetişmiş, tecrübeli insan gücüyle, Avrupa’ya yakınlığı ve pazarlama noktalarıyla büyük önem arz eden Karasu ilçesinde büyük bir limana sahibiz” dedi.

Soru-cevap şeklinde devam eden programda yerli otomobil konusunda yapılan çalışmalar ve gelinen aşama ile ilgili bilgiler paylaşılırken, konuşmacılar ilimizde açıklanan ihracat rakamlarına dair düşüncelerini de dile getirdi.

Konuşmacı ve katılımcılar Hem Sayın Valimize hem de MÜSİAD Sakarya Şubesine misafirperverlikleri için teşekkür ederken, Vali Balkanlıoğlu da, otomotiv temalı böylesi bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan ve çok değerli insanları ilimizde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar