Bakan Arslan: “Demir Yollarını Devlet Politikası Haline Getirdik”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İTÜ Akil Gençler Kulübü’nce üniversitenin Ayazağa Yerleşkesi’ndeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Ulaşımda, Erişimde Türkiye” isimli etkinlikte gençlerle bir araya geldi.


Arslan, ulaştırma sektöründeki hizmetlere değinerek, “15 yıl önce iç ve dış hatlarda toplamda 35 milyon yolcu taşırken, geçen yıl 193 milyon yolcu taşıdık. 55 adet aktif havalimanımız var. 50 ülkede 60 noktaya uçarken bugün 120 civarında ülkede 296 noktaya uçuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Havayolunu halkın yolu yaptıklarını dile getiren Arslan, yaklaşık 120 ülkeye uçarak buralardan yatırımcı çektiklerini bildirdi.

Arslan, son 15 yılda on binlerce kilometre uzunluğunda yol yaptıklarını belirterek, “O dönemde sadece büyük 6 il birbirine bölünmüş yolla bağlı iken bugün 76 il bölünmüş yollarla birbirine bağlı. Önümüzdeki yıl sonu itibariyle 81 ilimiz bölünmüş yollarla birbirine bağlanmış olacak”

Ülke genelinde toplu taşımayı avantajlı kılmak için çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Arslan, demiryollarının Cumhuriyet’in ilk yıllarından sonra ihmal edildiğini, AK Parti iktidarında bu alanda çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdiklerini anlattı.

Arslan, “Demiryolları 15 yıldır devlet politikası haline geldi. 11 bin kilometre demiryolunun neredeyse yüzde 90’ını yeniledik. Daha önce elektrikli sinyalli olan demiryolu kısmını yaklaşık iki katına çıkardık. O da yetmedi 1213 kilometre yüksek hızlı tren hattı yaptık ve işletmeciyiz. Şu an yaklaşık 4 bin kilometre demiryolunda çalışma yapıyoruz. Bunun 2 bin kilometreye yakını yüksek hızlı tren.” ifadelerini kullandı.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar