Başkentray 1 Ay Sonra Ankaralıların Hizmetine Girecek

UDH Bakanı Ahmet Arslan dün, inşa çalışmaları tamamlanan Başkentray’ın Ankara-Mamak-Eryaman arasındaki test sürüşlerine katıldı.


Test sürüşünden sonra geldiği Eryaman YHT Gar’da incelemelerde bulunan Arslan, burada projeyle ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Eryaman YHT Gar’ın 15 Mart’tan itibaren YHT’lerin kullanımına açılacağını, Başkentray’ın Nisan ayının ortasında hizmete başlayacağını müjdeleyen Bakan Arslan, Başkentray’da Ankarakart kullanılabileceğini söyledi.

Ankaralıların, yaklaşık bir ay sonra Başkentray’ı metro standardında kullanmaya başlayacaklarını söyleyen Arslan, Kayaş’tan Sincan’a 36 kilometre olan sistemin, nisan ayı ortası itibarıyla 32 yeni setle yani 96 vagonla hizmet verileceğini bildirerek, her bir setin 770 kişi taşıdığını kaydetti.

“GÜNLÜK 520 BİN KİŞİYE HİZMET VERECEK”

Toplam proje maliyetinin 1 milyar 227 milyon lira olduğu bilgisini veren Arslan, Başkentray’ın hizmete girmesiyle günlük 520 bin kişiye hizmet edebilir hale gelineceğini dile getirdi.

Proje kapsamında yeni inşa edilen demiryolu hatları hakkında bilgi veren Arslan, “Bugün itibarıyla Sincan’dan Behiçbey’e kadar 5 hatta çıkarmış oluyoruz. Behiçbey’den Ankara merkeze yani Ankara YHT Gar’ın olduğu yere kadar 6 hatta çıkarıyoruz. Ankara YHT Garı’ndan Kayaş’a kadar 4 hatta çıkardık. İki hattı Sincan’dan Kayaş’a kesintisiz banliyö trenlerimiz kullanacak. Diğer iki hattı, Ankara’dan Sincan’a YHT’ler, bir hattı da ana hat konvansiyonel trenlerimiz kullanacak. Ankara Gar’dan Kayaş istikametine ise konvansiyonel trenlerimiz, aynı zamanda YHT’lere hizmet eden iki hattı kullanacak. Biz, hattı Ankara’dan Kayaş’a 4 hatta, Ankara’dan Behiçbey’e 6 hatta, Behiçbey’den Sincan’a 5 hatta çıkardık. Böylece 36 kilometre olan hattı 156 kilometrelik raylı sistem döşeyerek, çok daha konforlu, kaliteli hale getirdik.” diye söyledi.

Hattın Kayaş’tan Sincan’a 23 dakika sürdüğünü ifade eden Arslan, işletme döneminde 23 istasyondaki durma, yolcu alma, kalkma süreleri de hesaba katıldığında 1 saatten fazla süren Kayaş-Sincan hattının 48-49 dakikaya düşeceğini bildirdi. Arslan, YHT’lerin 20 dakika süren Ankara’dan Sincan çıkışına kadarki mesafenin 11 dakikaya düşeceğini bildirdi.

“BAŞKENTRAY’DA ANKARAKART KULLANILACAK”

Başkentray’ın, Yenişehir’de Kızılay metrosuyla, Kurtuluş ve Maltepe istasyonlarında Ankaray-metro sistemiyle entegre olacağına işaret eden Arslan, Başkentray’da Ankarakart’ın kullanılabileceğini kaydetti.

Arslan, Ankara’daki merkez YHT Gar, Eryaman’daki YHT Gar’ın yanı sıra Sincan, Lale, Etimesgut, Hipodrom, Yenişehir, Mamak ve Kayaş istasyonlarında da ticari alanların olacağını ifade ederek, yolcuların trenlerini beklerken bu tip hizmetleri alabileceklerini bildirdi.

Banliyö trenlerindeki tren dizisi ile peron arasındaki 20-25 santimetrelik boşluğun, 5 santimetreye düşürüldüğüne dikkati çeken Arslan, bunun yolcuların emniyeti açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

“ENGELLİLERİN KULLANIMINA UYGUN HALE GETİRİLDİ”

Bakan Arslan, Başkentray Projesi kapsamında 11 karayolu alt geçidi, 1 karayolu üst geçidi, 8 yaya alt geçidi, 2 yaya üst geçidi, 1 aç kapa tüneli ile 70 menfez inşa ettiklerini belirterek, bunların engellilere hizmet edebilecek şekilde engelsiz hale getirildiğini ve her tren setinde bir vagonda bir engelli koltuğu bulunduğunu ifade etti.

BAŞKENTRAY 1 AY SONRA ANKARALILARIN HİZMETİNE GİRECEK

Eryaman YHT Gar’ın 15 Marttan itibaren YHT’lerin kullanımına açılacağını söyleyen Arslan, söz konusu tarih itibarıyla YHT’lerin hen daha kısa sürede hem de konforlu ortamda hizmet vereceklerini kaydetti. Başkentray’ın da Nisan ayı ortalarında hizmete gireceğini belirten Bakan Arslan, “Aynı zamanda yüksek hızlı trenlerde de yaz tarifesine geçeceğiz. Ülke genelinde günde 44 yüksek hızlı tren seti çalıştırıyorken 52 sete çıkarmış olacağız. Böylece yaz tarifesini de 15’i itibarıyla başlatacağız. Hatlarla ilgili testler ve istasyonlarla ilgili çalışmalar bitti. Nihai temizlikler ve işlemler yapılıyor. Nisan ayı ortası itibarıyla 16-17’si gibi diyelim, inşallah Başkentray’ı Ankaralıların, Ankara’ya gelen misafirlerin ve bizim misafirlerimizin hizmetine sunacağız.” diye konuştu.

UDH Bakanı Ahmet Arslan, Başkentray’ın test sürüşlerinin ardından Eryaman YHT Gar’da projede emeği geçen çalışanlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar