İstanbul’dan YHT İle 5.5 Saatte Sivas

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin İlk Ray Serimi, Yerköy’deki(Yozgat) YHT şantiyesinde düzenlenen törenle gerçekleştirildi.


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın ev sahipliği yaptığı törene, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz katıldı.

BOZDAĞ: “BU PROJELER ALIN TERİYLE OLUYOR”

Törende bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türk milletinin kadirşinaslıkla kim bir taş üstüne taş koyarsa ona dua ettiğini, destek ve yardımcı olduğunu vurgulayarak, sadece proje kapsamında 66 km tünel olduğuna dikkat çekti. Bozdağ, “Sadece bir hatta biz bu kadar tünel yapıyoruz. Bunlar para ile oluyor, bunlar projeyle, alın teriyle oluyor.” dedi.

Demiryollarındaki yerlileşme çalışmalarına da değinen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Allah’ın izniyle bu yerli adımlarla milletimizi ve devletimizi daha ileri götüreceğiz.” diye konuştu.

ARSLAN: “2019’DA HİZMETE AÇILACAK”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise, Ulaştırma Ana Plan Stratejisi kapsamında 2023’te, 2053’te ve 2071’de nerede olunmak istendiğine ilişkin yol haritası çizdiklerini bildirerek, Türkiye’yi bir baştan bir başa erişebilir, ulaşabilir hale getirdiklerine dikkati çekti. Arslan, “Bunu yaparken de Kırıkkale’nin, Yozgat’ın, Sivas’ın yüksek hızlı trene kavuşması lazım deyip, projeyi başlattık.” dedi.

Arslan, 2002’den 2016’ya bin 805 kilometre yani yılda ortalama 134 kilometre demiryolu yapıldığını dile getirerek, “Şu an inşaatı devam eden demiryolu miktarı yaklaşık 4 bin kilometre. 3 bin 967 kilometrede çalışıyoruz. 4 yılda bitirecek olsak yılda ortalama bin kilometre yapmış olacağız. 1950-2003 arası 52 yılda 945 kilometre, Yılda ortalama bin kilometre bitirebilir hale geldik. Bu ülke, dünyanın yüksek hızlı tren kullanan, işleten ülkeleri anlamında öncü ülke haline geldi.” değerlendirmesinde bulundu.

Mevcut demiryolunun modernizasyonu kapsamında aynı zamanda sinyalli ve elektrikli hale getirildiğini kaydeden Arslan, 11 bin 395 kilometrelik demiryolunun, 10 bin 515 kilometresinin yenilendiğini ve modern hale getirildiğini bildirdi.

“ KARABÜK’TE RAY ÜRETİR HALE GELDİK”

Arslan, daha önce yurt dışından ray alan Türkiye’nin Karabük’te ray üretir hale geldiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Ülkemizin ray ihtiyacını da ülkemizden karşılar hale geldik. Bu da bizim memnuniyetimizin bir başka göstergesi. Bunları yaparken devam eden bin 870 kilometre yüksek hızlı tren hattında çalışıyoruz, bin 290 kilometre hızlı tren hattında çalışıyoruz. 807 kilometre konvansiyonel hatta çalışıyoruz. Bunlar yeni çalışmalar. Bin 318 kilometre yolun ihale süreçleri devam ediyor. Proje aşamasında olan 6 bin 200 kilometre demiryolu çalışmamız var. Toplam 15 bin 500 kilometre inşaat, ihale ve proje çalışması yapıyoruz. Ülkemizin 80 yılda sahip olduğu demiryolu 11 bin kilometre, Kıyaslamasını siz yapın.”

Yüksek hızlı tren olarak Ankara, Eskişehir, Konya, İstanbul arası çalışıldığını ifade eden Arslan, bu sene Konya-Karaman’ı bitirip, hizmete sunacaklarını, devamında ise Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas’ı bir sene içinde projedeki çalışmaları bitirip, gelecek yıl testlerine başlayacaklarını ve 2,5-3 ay içinde testleri tamamlayıp, 2019’da hizmete açmayı hedeflediklerini bildirdi.

Arslan, İstanbul-Avrupa arası yani Halkalı-Kapıkule hattının ihale süreçlerinin devam ettiğine işaret ederek, “Onu da yaptığımızda Yozgatlı, Sivaslı, Kırıkkaleli Avrupa’ya kadar buradan hızlı trenle gidebilir hale gelecek.” diye konuştu.

Ankara-Polatlı-Afyonkarahisar-İzmir hattını çalıştıklarını ve 2020’de de bu hattın bitirileceğini anlatan Arslan, Erzincan, Erzurum ve Kars’a kadar hızlı trenin gideceğini, biten Bakü-Tiflis-Kars hattını da kullanarak, Orta Asya’ya, Çin’e kadar trenle gidilebilir hale gelineceğini kaydetti.

“ANKARA-SİVAS ARASI 2 SAAT OLACAK”

Bakan Arslan, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattındaki 29 milyon metreküp dolgunun 25 milyon metreküpünün tamamlandığını, Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas’ta yüksek hızlı tren istasyonlarının bulunacağını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Seyahat süreleri ise Ankara’dan Yozgat’a bir saat, Yozgat’tan Sivas’a bir saat yani Sivas-Yozgat-Ankara iki saat, Ankara’dan da İstanbul’a 3,5 saat olmak üzere 5,5 saatte Sivaslı, İstanbul’a gidebilecek. 4,5 saatte Yozgatlı İstanbul’a gidebilecek. Eskiden bunlar hayal edilmezdi. Yozgat’tan Ankara’ya biz 5 saatte gidiyorduk, şimdi Yozgat’tan İstanbul’a 4,5 saatte gidilecek. Projenin bedeli yaklaşık 9 milyar lira.”

Projenin uzunluğunun 393 kilometre olduğunu belirten Arslan, Başkentray’ın da dahil edilmesiyle Ankara’dan Sivas’a projenin toplam uzunluğunun 405 kilometre olduğunu söyledi.

Arslan, bu hattaki 66 km. uzunluğundaki 49 tünelin 54 km.sinin, 28 kilometre uzunluğundaki 52 viyadükten 18 km.sinin tamamlandığını anlatarak, 609 köprü-menfez, 216 alt-üst geçit, 108 milyon metreküp kazının 100 milyon metreküplük kısmının tamamlandığını kaydetti.

UDH Bakanı Ahmet Arslan, projenin bir yıl içinde tamamının bitmiş olacağını, 2-3 ayda testlerini yapıp, gelecek senenin ikinci yarısına kalmadan hizmete sunulacağını ifade ederek, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

YILMAZ: “BU ZORLU COĞRAFYADA DESTANLAR YAZILIYOR”

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattının Ankara-Yozgat arasının üstünü helikopterle gördüklerini belirten Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da, “Kervan geçmez, kuş uçmaz yerlerde nice destanların yazıldığını gördük.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Bu kahramanlara huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Gerçekten bir destan yazılıyor. Türkiye’nin en uzun viyadüğü, en yüksek viyadüğü, tünel arkasına tünel, viyadük arkasına viyadükler, insanımız Ankara’dan Yozgat’a daha huzurlu gelsin, insanımız huzurla, konforlu bir şekilde Ankara’dan Sivas’a gelsin. Ondan sonra da inşallah Erzincan’a, Erzurum’a, Kars’a, Bakü’ye ve Pekin’e kadar gitsin. ” diye konuştu.

APAYDIN: “YERLİ MALZEME KULLANILACAK”

Törende konuşan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, 2003 yılında başlatılan seferberlikle bugüne kadar Demiryollarına 85 milyar lira yatırım yapıldığını ve ülkeyi yeniden demirağlarla örme çalışmaları kapsamında yürütülen en önemli projelerin başında Ankara-Sivas YHT projesinin geldiğini ifade etti.

Apaydın, projenin Ankara, Kırıkkale, Yozgat ve Sivas illerini birbirine kapı komşusu yapacağını söyledi.

“YÜZDE 86 İLERLEME KAYDEDİLDİ”

Kayaş-Yerköy-Sivas arasında 393 km proje uzunluğundaki hattın yaklaşık 100 kilometresini aşan tünel, viyadük ve sanat yapılarından oluşmasının, projenin yürütülmesindeki zorlukları ortaya koyduğunu anlatan Apaydın, “Tüm zorluklara rağmen ülkemizin doğusu ile batısı arasındaki gelişmişlik farkını azaltacak olan bu projeyi tamamlamak için geceli gündüzlü gayret sarf ediyoruz.” dedi.

Apaydın, proje kapsamında 250 km/saat işletme hızına uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli yeni demiryolu inşası çalışmalarımız kapsamında bugüne kadar altyapıda yüzde 86 ilerleme kaydedildiği bilgisini vererek, “Projenin üstyapısı, Kayaş-Yerköy ve Yerköy-Sivas arası olmak üzere iki etaptan oluşmaktadır.” diye kaydetti.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, “Bugün ilk ray serimiyle başlayacağımız Ankara-Sivas YHT Projesinin üstyapı çalışmaları kapsamında kullanılacak malzemelerden ray, travers, bağlantı elamanları, seyir teli ve portör teli için ilk defa teknik şartnamede yerli tedarik zorunluluğu getirilmiştir.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattının ilk ray serimini gerçekleştirdi.


1 Comment

  1. Hibrid tren ile de istanbul Bakü 15,5 16 saat olabilir. ayrıca dışişleri ve sayın Cb da azerbaycan gürcistan ve türkiye arasında çipli nüfus cüzdanı ile pasaport ve vizesiz dolaşımı sağlamalıdır.

Yorumlar