Kalkınma Planı’nda Raylı Sistem İçin 35 Milyar Euroluk Yatırım

  1. Kalkınma Planı’nda raylı sistem için 35 milyar euroluk yatırım öngörülüyor. Bölgeler arasındaki ekonominin ilişkilerin geliştirilmesinde raylı sistemin büyük rol oynayacağını vurgulayan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, ticaretin gelişmesi için öncelikli ulaşım sorununun çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Mersin’de gerçekleştirilen Akdeniz Ekonomi Forumu’nun açılışında konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Akdeniz Bölgesi’nin uluslararası rekabet gücünün artırılmasını amaçladıklarını belirterek, “Bunun için 4 temel eksen belirledik. Bunlardan bir tanesi ulaşım altyapısının güçlendirilmesidir. Ulaşım altyapısını güçlendirmeden büyümede, kalkınmada hızlı bir ivmeyi yakalamak oldukça güç. Onun için ulaşım altyapısı bizim için en önemli hususlardan bir tanesi” diye konuştu.

MERSİN-ANTALYA ARASI 4 SAATE DÜŞÜYOR

Bakan Elvan, Mersin-Antalya arasını 4 saate düşürecek olan Akdeniz Sahil Yolu’nun yaklaşık yüzde 90’ının tamamlandığını belirterek, “Özellikle kuzey, doğu ve batıyla bağlantılarımızı güçlendiriyoruz. Akdeniz Sahil Yolu özellikle batıyla bağlantının güçlendirilmesi açısından son derece önemli. Şu an itibarıyla 10 tünel ve 2 viyadük açtık. İnşallah bu yıl 3 tünelin daha açılışını gerçekleştireceğiz. Yolun sonuna ulaşıyoruz. ‘Işık göründü’ derler ya, inşallah az bir kesim kaldı, Akdeniz Sahil Yolunu da tamamlamış olacağız” şeklinde konuştu.

BÖLGESEL HAVAALANI VE HIZLI TREN

Elvan, 30 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak şekilde inşa edilen ve yapım çalışmaları süren Çukurova Bölgesel Havaalanı’nda haziran sonunda pistlerin ve apronları tamamlanmış olacağını söyledi. Lojistik maliyetlerinin aşağı çekilmesi gerektiğini ifade eden Bakan Elvan, “Bu açıdan özellikle hızlı tren altyapısı ticaretin geliştirilmesine çok büyük katkı sağlayacaktır. Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı tren hattı çalışmaları devam ediyor. Bu hatla birlikte Mersin-Ulukışla-Karaman-Konya hızlı tren hattının inşası devam ediyor” diye konuştu.

Kaynak : www.yeniakit.com.tr

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Pts 18

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 18 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Pts 18
Pts 18

İhale İlanı : Özel Güvenlik Hizmeti Alınacaktır (TÜLOMSAŞ)

Kasım 18 @ 15:00 - 16:00
Organizatör: TÜLOMSAŞ
+90 222 224 00 00

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar