Başkentray 24 Nisan’a Kadar ÜcretsizKayaş- Sincan banliyö hattını metro standardına getiren Başkentray Projesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla 12 Nisan 2018 tarihinde Kayaş Tren İstasyonu’nda yapılan törenle hizmete girdi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan , Başkentray’ın 24 Nisan 2018’a kadar ücretsiz hizmet vereceğini söyledi.

Başkentray, 24 Nisan 2018 tarihinden sonra Ankarakart’ın tek biniş fiyatı öğrenci için 1,75 TL, tam için de 2,5 TL olacak.

Günlük 520 Bin Yolcuya Hizmet Verecek
Yüksek hızlı tren, konvansiyonel tren ve banliyö işletmeciliği için gerekli trafik kapasitesi oluşturmayı amaçlayan Başkentray Projesi kapsamında Ankara-Kayaş arasında 4, Ankara-Behiçbey arasında 6 ve Behiçbey-Sincan arasında 5 hatlı sinyalli ve elektrikli yeni demiryolu inşa edildi.

Başkentray, başlangıçta 15 dakikada bir ilerleyen zamanda ise 5 dakikada bir işletilecek trenlerle günlük 520 bin yolcuya hizmet verecek.

Modern İstasyonlar…
Başkentray projesi kapsamında ayrıca, tamamı engelli vatandaşlarımızın da kullanımına uygun olarak projelendirilen 1 adet YHT gar ve 23 adet banliyö istasyonunun yapımı da tamamlandı.

Sincan, Lale, Elvankent, YHT Eryaman Gar, Etimesgut, Hipodrom, Yenişehir, Kurtuluş, Cebeci, Mamak ve Kayaş istasyonlarında yolcuların ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kapalı ticari alanlar oluşturuldu.

Raylı Sistem Projeleri İle Entegre
Başkentray’ın Yenişehir İstasyonu’ndan Kızılay Metrosu’na, Kurtuluş ve Maltepe istasyonlarından ANKARAY’a yolcu aktarması mümkün olacak.

 

Reklamlar