Demiryolu Taşımacılığının Avantajları ve Dezavantajları

yht seferleri mayista alinan basliyor biletler hes uygulamasi ile alinacak
yht seferleri mayista alinan basliyor biletler hes uygulamasi ile alinacak

Dünyanın en güvenli taşımacılık yöntemi olarak aksedilen demiryolu taşımacılığı, dünyanın birçok yerin faal olarak kullanılıyor. Örneğin demiryolu denildiği vakit akla ilk gelen ülke İsviçre. İnsanlar sırf demiryolu yolculuğu yapabilmek bu ülkeye akın ediyorlar. Günler süren tren yolculuğu için yapılıyor.

Ülkemizin toplam demiryolu uzunluğu maalesef 9 bin kilometre civarında. Aslında bu çok acınacak bir durum. Çünkü birçok ilimizde demiryolu olmadığı gibi, bu konuda önemli yatırımlarda yapılmamaktadır. Halbuki hem yolcu taşımacılığı hem de yük taşımacılığı açısından demiryolu taşımacılığını ön plana çıkarabilsek, birçok açıdan kendimize avantaj sağlayabiliriz. Ama maalesef nedendir bilinmez bu alanda elimizi taşın altına sokamıyoruz.

Diğer taşımacılık hizmetlerine göre ulusal ya da uluslar arası alanda daha ekonomik ve daha güvenli olanaklar sunmaktadır.

Malın cinsine göre açık veya kapalı vagonlarla taşıma hizmeti sağlamakla birlikte;

Özellikle Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine güvenilir bir hizmet ağı sunmakta olup destinasyona göre 20′, 40′ NORMAL KONTEYNER VE 45′ HC KONTEYNERLER KULLANARAK TAŞIMALAR gerçekleştirmektedir. Şirketimiz; Yükünüze en uygun olan vagon tipiyle yüklerinizi güvenilir ve emniyetli şekilde zamanında ve en uygun koşullarda ulaştırmayı kendine ilke edinmiştir.

Bu alanda sunulan demiryolu hizmetleri

  • Blok Tren Organizasyonu
  • Tek veya Grup Vagon Organizasyonu
  • Demiryolu Konteyner Servisi
  • Proje Taşımacılığı
  • Kapıdan Kapıya Teslim
  • İklim şartlarından etkilenmeme
  • Transit yol izninden muaf olma
  • Fiyat avantajı

Demiryolu nedir?

Demir tekerlekli taşıtların üzerinde gitmesi için döşenmiş çelik raylara denir. Demiryolu taşıma işlerinde çok büyük kolaylıklar sağlayan bir düzendir. Demiryolu deyimi bugün üzerindeki taşıtlar, istasyon, köprü ve tünelleri ile bütün olarak tren işletmeleri anlamında kullanıl-]» maktadır. İlk demiryolları İngiltere’de yapılmıştır.t Maksat maden ocaklarında kömür taşımayı kolaylaştırmaktı. Önce 1776’da Sheffield’de yapıldı. Halk için ilk demiryolunun yapıldığı tarih ise 1801’dir.

Bu hat yine İngiltere’de Wandsworth ile Croydan ı arasında yapılmıştır. Bugünkü anlamıyla ilk demiryolunun kurulması ise 1813’ten | sonraya rastlar. O tarihte George Stevenson ile Darlington arasına döşenen demiryolunda ilk lokomotif işlemeye başladı. j Bundan sonra köprü yapımı, tünel açma j işlerinin gelişmesiyle demiryolculuk günden güne önem kazanmaya başladı. Öyle ki ilk demiryollarının yapılmasının üzerinden yüz yıl kadar bir süre sonra dünyadaki demiryollarının uzunluğu 1.256.000 km’yi bulmuştur. Bunun 420.0000 km.’si Avrupa’da, 170.000 km.’si Asya’da, 589.000 km.’si de Amerika’daydı.

Demiryolu Taşımacılığı’nın Avantajları

Demiryolu taşımacılığı gerek maliyet gerekse zaman açısından ve gerekse de güvenilirlik açısından önemli taşımacılık yöntemlerinden biri konumunda. Ayrıca vagon sayısı arttıkça taşınan yük miktarı ve yolcu sayısı da artmakta. Bu da taşıma kapasitesini artırmakta. Yani bir karayolu, bir havayolu taşımacılığına göre daha fazla yük taşıdığı gibi daha az maliyet sağlamakta.

Diğer taraftan da demiryolu taşımacılığı çevreyi en az kirleten taşımacılık yöntemlerinden biri konumunda. Ayrıca ağır ve yüksek hacimli yükler için genel itibariyle daha uygun fiyatlı taşıma sağlamaktadır. Trafik derdi olmadığı gibi bekleme süresi de minimum sayılabilir. Sabit sefer süreleri olması nedeniyle de ürününüzün teslim süresi hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Eğer ağır yük taşıyorsanız ve zaman sınırınız yoksa, bununla birlikte teslim noktası ile varış noktasında demiryolu varsa en mantıklı taşımacılık yöntemi olacaktır. Özellikle yer altı kaynağı olarak atfedilen kömür gibi madenlerin taşımasında demiryolunun önemi çok büyüktür.

Demiryolu Taşımacılığı’nın Dezavantajları

Demiryolu taşımacılığı için en büyük dezavantaj altyapının yetersiz olmasıdır. Bununla birlikte sınırlı teslim yerleri de dezavantajı artırmaktadır. Hele ki bizim ülkemizde birçok ilde demiryolu olmadığı düşünülünce bu sorun daha da büyüyor. Zaten bunun dışında çok da fazla dezavantajı olduğu söylenemez.

ulasimda demiryolu gercegi
ulasimda demiryolu gercegi

Demiryolu Taşımacılığı’nın Önemi

Ülkemizde demiryolunun gelişmemiş olması nedeniyle çok fazla bilgiye ulaşamıyoruz. Ancak demiryolu olan bölgelerde diğer taşımacılık yöntemine göre daha fazla tercih edilen demiryolu taşımacılığı çok önemlidir. Keza cumhuriyetin ilk 25 yılında 4 bin kilometreye yakın demiryolu inşa edilmesine karşın bu rakam 2010’lu yıllara kadar bin kilometreye bile ulaşamamıştır. 2018 yılına geldiğimizde ise bir nebze de olsa birkaç şehire yapılan hızlı tren ile birlikte bu rakamı az da olsa artırmış durumdayız.

Eğer refah içerisinde yaşamak istiyorsak altyapı yatırımlarını artırarak üretimi çoğaltmalıyız. Sizlerde demiryolu taşımacılığı hakkında bilgi almak istiyorsanız Borusan Lojistik sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak : Kadikoygazetesi

Benzer Reklamlar

1 Comment

  1. sayın vedat bilgin hoca;tcdd de bir anket yaptırsın.soru?yönetimden ne bekliyorsunuz.?.kurumda hata yanlış eksik uygulamalar nelerdir?.personel ve ücret sıkıntısı varmıdır. kızağa alınan küstürülen kişiler varmı?.lojman eksikliği varmı?özelleştirmedehata varmı?…………..sonra çözüm arasın bakalım ne yapacak

Yorumlar