Demiryolu Taşımacılığı’nın Avantajları ve DezavantajlarıDünyanın en güvenli taşımacılık yöntemi olarak aksedilen demiryolu taşımacılığı, dünyanın birçok yerin faal olarak kullanılıyor. Örneğin demiryolu denildiği vakit akla ilk gelen ülke İsviçre. İnsanlar sırfdemiryolu yolculuğu yapabilmek bu ülkeye akın ediyorlar. Günler süren tren yolculuğu için yapılıyor.

Ülkemizin toplam demiryolu uzunluğu maalesef 9 bin kilometre civarında. Aslında bu çok acınacak bir durum. Çünkü birçok ilimizde demiryolu olmadığı gibi, bu konuda önemli yatırımlarda yapılmamaktadır. Halbuki hem yolcu taşımacılığı hem de yük taşımacılığı açısından demiryolu taşımacılığını ön plana çıkarabilsek, birçok açıdan kendimize avantaj sağlayabiliriz. Ama maalesef nedendir bilinmez bu alanda elimizi taşın altına sokamıyoruz.

Demiryolu Taşımacılığı’nın Avantajları
Demiryolu taşımacılığı gerek maliyet gerekse zaman açısından ve gerekse de güvenilirlik açısından önemli taşımacılık yöntemlerinden biri konumunda. Ayrıca vagon sayısı arttıkça taşınan yük miktarı ve yolcu sayısı da artmakta. Bu da taşıma kapasitesini artırmakta. Yani bir karayolu, bir havayolu taşımacılığına göre daha fazla yük taşıdığı gibi daha az maliyet sağlamakta.

Diğer taraftan da demiryolu taşımacılığı çevreyi en az kirleten taşımacılık yöntemlerinden biri konumunda. Ayrıca ağır ve yüksek hacimli yükler için genel itibariyle daha uygun fiyatlı taşıma sağlamaktadır. Trafik derdi olmadığı gibi bekleme süresi de minimum sayılabilir. Sabit sefer süreleri olması nedeniyle de ürününüzün teslim süresi hakkında bilgi sahibi olabiliyosunuz.

Eğer ağır yük taşıyorsanız ve zaman sınırınız yoksa, bununla birlikte teslim noktası ile varış noktasında demiryolu varsa en mantıklı taşımacılık yöntemi olacaktır. Özellikle yer altı kaynağı olarak atfedilen kömür gibi madenlerin taşımasında demiryolunun önemi çok büyüktür.

Demiryolu Taşımacılığı’nın Dezavantajları
Demiryolu taşımacılığı için en büyük dezavantaj altyapının yetersiz olmasıdır. Bununla birlikte sınırlı teslim yerleri de dezavantajı artırmaktadır. Hele ki bizim ülkemizde birçok ilde demiryolu olmadığı düşünülünce bu sorun daha da büyüyor. Zaten bunun dışında çok da fazla dezavantajı olduğu söylenemez.

Demiryolu Taşımacılığı’nın Önemi
Ülkemizde demiryolunun gelişmemiş olması nedeniyle çok fazla bilgiye ulaşamıyoruz. Ancak demiryolu olan bölgelerde diğer taşımacılık yöntemine göre daha fazla tercih edilen demiryolu taşımacılığı çok önemlidir. Keza cumhuriyetin ilk 25 yılında 4 bin kilometreye yakın demiryolu inşa edilmesine karşın bu rakam 2010’lu yıllara kadar bin kilometreye bile ulaşamamıştır. 2018 yılına geldiğimizde ise bir nebze de olsa birkaç şehire yapılan hızlı tren ile birlikte bu rakamı az da olsa artırmış durumdayız.

Eğer refah içerisinde yaşamak istiyorsak altayapı yatırımlarını artırarak üretimi çoğaltmalıyız. Sizlerde demiryolu taşımacılığı hakkında bilgi almak istiyorsanız Borusan Lojistik sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak : www.kadikoygazetesi.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.