Gebze Metrosu İhalesi 18 Mayıs’taKocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ön yeterlilik ihalesi yapılan Gebze Metrosu’nun yapım ihalesi 3 Mayıs’ta yapılacaktı. Ön yeterliliği kazanan dev firmalar ve konsorsiyumlar projeyi detaylı incelemeleri için ek süre istediler. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi taleplerinin üzerine ihale 18 Mayıs 2018 tarihine ertelendi. Mayıs ayında düzenlenecek ihaleye 13 firma davet edilecek.

2018 yılının sonuna kadar tamamlanması beklenen Gebze- Darıca metro projesi 2018 yılı sonunda ya da en geç 2019 yılının Ocak ayı içerisinde yolcu taşımaya başlayacak. Günlük 4 bin 800 yolcu taşıma kapasitesi ile hizmet vermeye başlayacak olan hat Kocaeli’nin ilk metrosu olma unvanına da sahip olacak.

Gebze- Darıca metrosu çift hatlı olarak hizmet verecek. Hattın ilk durağı Darıca Sahili İstasyonu durağı olurken bu istasyondan başlayan seferler son durak olan Mollafenari Köyü İstasyonu ile son bulacak. Toplam uzunluğu 15,6 km olan hatta 12 İstasyon olacak. Gebze- Darıca metro hattı Marmaray ile bağlantılı olacak, proje Ulaştırma Bakanlığı himayesi altında gerçekleştirilecek.

1-Darıca Sahili İstasyonu,
2-Farabi Devlet Hastanesi,
3-TCDD Tren İstasyonu,
4-Fatih Devlet Hastanesi,
5-Gebze Merkez İstasyonu,
6-Gebze Belediye- Akse Sapağı İstasyonu,
7-Gaziler İstasyonu,
8-Güzeller OSB İstasyonu,
9-GOSB İstasyonu,
10-Balçık sanayi İstasyonu,
11-Mollafenari Sapağı İstasyonu,
12-Mollafenari Köyü İstasyonu

 

Reklamlar