Kabataş Martı Projesi İnşaatı Devam EdiyorKabataş’ta martı şeklinde olması nedeniyle kamuoyunda “Martı Projesi” olarak bilinen Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi Projesi inşaatı, yeni ihalesinin yapılmasıyla birlikte kaldığı yerden devam ediyor.

İstanbul’un trafiğini rahatlatmayı hedefleyen ve bir süre önce ara verilen Kabataş’taki Martı projesi, “İstanbul Geneli Yol, Tünel ve Köprülü Kavşak Tamamlama İnşaatı” adıyla 25 Nisan’da yeni ihalesi yapılan projenin, 4 Mayıs’ta yer teslimi yapıldı. Projenin İstanbul Üstyapı İnşaat ve Ticaret A.Ş. ve İspa İnşaat ve Sanayi Pazarlama A.Ş. iş ortaklığında yapılacağı öğrenildi.

İstanbul Kabataş’ta ‘martı’ şeklinde olması nedeniyle kamuoyunda ‘Martı Projesi’ olarak bilinen ‘Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi’ projesi inşaatı, yeni ihalesinin yapılmasıyla kaldığı yerden devam ediyor.

Bir süre önce ara verilen Kabataş’taki Martı Projesi’nin yeni ihalesi, ‘İstanbul Geneli Yol, Tünel ve Köprülü Kavşak Tamamlama İnşaatı’ adıyla 25 Nisan’da yapıldı.

İstanbul’un trafiğini rahatlatmayı hedefleyen projenin yeni ihalesi, devam etmekte olan işlerin durmaması amacıyla 21/B usulüne göre yapıldı. 21/B usulü; doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması durumunda uygulanıyor.

Projede yer alan 4 iskelenin yapılması için de denize yüzlerce kazık çakıldı. İskelelerin betonarme bölümleri ise geçtiğimiz yılın sonunda tamamlandı. İstanbul Büyüşehir Belediyesi’nin, bölgenin hemen yanında açtığı ‘Kabataş Meydan ve Transfer Merkezi’ tanıtım ofisinde proje hazırlanan maketlerle tanıtılmaya devam ediliyor.

Proje kapsamında yaklaşık 90 bin metrekarelik alanın yeniden düzenlenmesi planlanıyor. Projede deniz otobüsü, vapur ve deniz otobüsü iskeleleri yenilenecek.Projede otomobillerin geçtiği yol, yer altına alınıp tüm entegrasyon bu alanda sağlanacak. Proje ile Kabataş İskelesi, Kabataş-Taksim füniküler hattı ve yapımına başlanan Mahmutbey-Kabataş metro hattı entegre olacak. Ayrıca, bölgede büyük eksiklik olan meydan ihtiyacı karşılanıp 10 bin metrekarelik bir meydan oluşturulacak. Altta ve üstte geçiş alanlarını kullanacakların ihtiyaçlarını karşılayacak büfe, pastane, gazete bayii gibi üniteler yapılması planlanıyor.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.