Türkiye’de 40 Milyon Kişi YHT İle Tanıştı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bugüne kadar 40 milyon kişiyi yüksek hızlı trenle taşıdıklarını dile getirdi

Arslan, Congresium Ankara’da düzenlenen 10. Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi ve Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin konumu itibarıyla Asya, Avrupa, Akdeniz ve Karadeniz havzasının bulunduğu bölgenin kesişme noktası olduğunu, bu coğrafyanın sosyal, kültürel ve ekonomik dokusunun Türkiye’yi, Avrupa ve Asya’nın doğal merkezi olarak tanımladığını söyledi.

Tarihi İpek Yolu’nun da kalbi konumundaki Türkiye’nin, 3-3,5 saatlik uçuşla yaklaşık 60 ülkeye havadan ulaşabilecek coğrafyada bulunduğuna işaret eden Arslan, ülkenin, doğu-batı ve kuzey-güney akslarının en önemli santral ülkesi durumunda olduğunu dile getirdi.

Arslan, kara ve demiryolu koridorlarının, Asya-Avrupa bağlantısının en önemli ulaşım seçeneklerini oluşturduğuna dikkati çekerek, Türkiye’nin de yüksek hızlı demiryolları ve demiryolları endüstrisi gereği küresel karakter arz ettiğini vurguladı.

Kongreyi, bu coğrafyanın ihtiyaçlarının tespitinde, yüksek hızlı demiryolu teknolojilerinin teknik ve uygulamalarının sürdürülebilir paylaşımında bir platform olarak gördüğünün altını çizen Arslan, sürdürülebilir ve rekabetçi işletimlere yönelik bilgilerin paylaşılmasında kongreden önemli çıktıların alınacağını anlattı.

Arslan, Türkiye için vazgeçilmez derecede önemli olan demiryollarının 50 yıl boyunca ihmal edildiğini anımsatarak, 2003’ten sonra bu konunun Türkiye’de devlet politikası haline geldiğini ve yatırım yapıldığını söyledi.

Demiryollarına yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Arslan, Türkiye’de bugüne kadar 40 milyon kişinin yüksek hızlı trenlerle taşındığı söyledi.

Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattının gelecek yıl, Ankara-İzmir yüksek hızlı demiryolu hattının da iki yıl içinde tamamlanmasının planlandığını anımsatan Arslan, “Böylece küçük Asya ile İpek Yolu güzergahındaki Asya ülkelerini birleştiren demiryolu koridorunun en önemli akslarından birini tamamlamayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.