Vali Toprak Gitti, Hemzemin Geçit Yeniden Kapandı

Yeşiltepe bölgesindeki bir hemzemin geçidin kapatılmasıyla bölgede oturan vatandaşlar yeniden ciddi sıkıntılar çekmeye başlarken, Vali Ali Kaban’ın konuyla ilgilenerek, daha önce eski Vali Mustafa Toprak döneminde olduğu gibi, geçidin kontrollü olarak kullanıma açılmasını sağlamasını istediler.

Plansız, alt ve üstyapısı yetersiz alanların yerleşime açılmasının faturası halka çıkıyor. Demiryolu hemzemin geçidinin bulunduğu ve Yeşiltepe-Topsöğüt arası yaya ve araç ulaşımını sağlayan tali yoldaki hemzemin geçit, yaya ve araç ulaşımına kapatılınca bölgede bulunan 56 hanenin yaklaşık 300 sakini saatlerce yol yürümek zorunda kaldı. Duruma isyan eden mahalle sakinleri, “Evimize veya işimize gitmek için kilometrelerce yürüyor veya araçlarımızla dolaşıyoruz. Malatya’nın merkezinde mağduriyet yaşıyoruz. Aynen, İsraillilerin Filistin Halkını abluka altına alması gibi bir durumdayız. TCDD, Büyükşehir ve Yeşilyurt Belediyeleri sorunu çözmek yerine topu birbirlerine atıyor. Konuyu 2 yıl önce gündeme taşımış, sorunumuzu dile getirmiştik. Dönemin Valisi Mustafa Toprak, hemzemin geçitte kontrollü ulaşım sağlanması için talimat vermişti. Talimat yerine getirildi ve sorunsuz olarak işimize veya evimize gidip gelebiliyorduk. Fakat Vali Bey gittikten kısa bir süre sonra, hemzemin geçit kapatıldı. Okula giden çocuklarımız, yaşlılarımız saatlerce yol yürümek kalıyor, bizler de araçlarımızla dolaşmak zorunda kalıyoruz. Bu soruna artık bir çözüm bulunsun” diyerek, Vali Kaban’ın ilgisini beklediklerini söylediler.

2 YIL ÖNCE GÜNDEME GETİRİLMİŞTİ
Bölgede yaşanan yol sorunu, 2 yıl önce malatyahaber.com’da yayınlanan aşağıdaki haberle gündeme getirilmişti:

“TCDD tarafından Topsöğüt Mahallesi ile Yeşiltepe arasındaki tali yolda açılan bir hemzemin geçidin kapatılması vatandaşların 200 metrelik mesafe için 14 kilometre güzergahı kullanmasına ve tepkilerine yolaçıyor.

TCDD’nin Yeşiltepe ile Topsöğüt arasındaki hemzemin geçide üst geçit yapma çalışmaları devam ediyor. Ancak, bu çalışmalardan dolayı Yeşiltepe ile Topsöğüt arasındaki yol kapalı tutuluyor. Vatandaşlar ise Yeşiltepe Cumhuriyet Mahallesi Günaydın Sokak karşısında geçici olarak açılan hemzemin geçidini kullanıyor.

TCDD’nin, Günaydın Sokak girişindeki hemzemin geçit kaçak olduğu gerekçesiyle fiziki engeller koyarak kapatması, vatandaşları 200 metrelik mesafeye ulaşmak için yaklaşık 14 kilometrelik güzergahı kullanmasına yol açıyor.

Bölge sakinleri; “TCDD kullanmış olduğumuz hemzemin geçidin yanında üst geçit yapıyor. Buranın inşaatı bitene kadar kontrollü olarak burayı kullanmamıza ya müsaade etmeli, ya da uzun bir süreden beri inşaatı süren üst geçidi tamamlayarak hizmete vermeli. Ayrıca, kullanmış olduğumuz hemzemin geçide yaklaşık 500 metre mesafede TCDD kendi lojmanlarına ulaşmak içinde standartlara uymayan hemzemin geçit kullanmaktadır ve burayı vatandaşın kullanmasına izin vermemektedirler. Kendileri için problem olmayan hemzemin, vatandaşın üst geçit inşaatından dolayı kullanmak zorunda bırakıldığı hemzemin geçit neden problem yapılıyor.” ifadeleriyle tepkilerini dile getirdiler.

Vatandaşlar, “200 metrelik mesafeyle ulaşımımızı sağlayabilecekken, şehirdeki işimize, hastaneye, okula gitmek için Sivas yolundan dolaştırılmak suretiyle 14 kilometrelik güzergahı kullanmak zorunda bırakılıyoruz. ” diye konuştular.

Vatandaşlar, Vali Mustafa Toprak’ın konuyla ilgilenerek bu sorunlarını çözmesini istediler.”

ESKİ VALİ TOPRAK TALİMAT VERİP SORUNU ÇÖZMÜŞTÜ..
Bu haberin ardından, dönemin Valisi Mustafa Toprak konuya ilgi göstermiş, vatandaşların hemzemin geçitte kontrollü olarak ulaşımlarını sağlaması için gereğinin yapılması talimatını vermiş ve talimat doğrultusunda hareket edilerek sorun çözülmüştü.

Kaynak : malatyahaber.com

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.