Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Yük Vagonları İle Tahıl Taşındı

baku tiflis kars demiryolu yuk vagonlari ile tahil tasindi
baku tiflis kars demiryolu yuk vagonlari ile tahil tasindi

“Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı” ile ilk defa yük vagonları ile Rusya’dan gelen tahıl taşındı.


AzRus Trans” den AZERTAC, asrın projesi Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı üzerinden konteynerlerle taşınan yüklerin, ilk kez yük vagonları vasıtasıyla taşındığını yazdı.

“AzRus Trans” QSC “ADY Express” MMC ile birlikte gerçekleştirilen Rusya’dan Kars’a tahıl nakli özel tahıl taşımacılığı için tasarlanmış vagonlarla gerçekleştirildi. 12 vagona yüklenmiş olan tahıl Rusyanın Orenburg ilinde bulunan Sara Terminalinden, Güney Ural istikametinde Akhalkalaki terminaline ulaştırılmış, burada tren teker değişiminin ardından Karsa gönderilmiştir.

Bahsi geçen yükler Kars Terminaline ulaşmış olmakta

Şunu da belirtmek gerekir ki, “Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı” ile taşınan yükler şu ana kadar yalnızca konteynerler vasıtasıyla taşınmıştır. Akhalkalaki Terminalinde konteynerlar Türkiye’den gelen platformlara boşaltıldıktan sonar yollarına devam ettirilmişler.

30 Ekim 2017’de kullanıma sunulan “Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı”nın umumi uzunluğu 846 km olmaktadır ki, bunun 504 kilometresi Azerbaycan, 263 kilometresi Gürcistan ve 79 kilometresi Türkiye’nin payına düşmektedir.

Kaynak : Tacettin DURMUŞ – www.gazetekars.com


2 Comments

  1. KTB hattında tcdd yük/yolcu vagonu kullanılabiliniyormu?açıklamayı tcdd den bekliyoruz

  2. KTB hattında tcdd yük/yolcu vagonu kullanılabiliniyormu?açıklamayı tcdd den bekliyoruz

Yorumlar