Doğu Ekspresi Tam “O” An Başlıklı Fotoğraf Sergisi Kars Tren Garı’nda Açılıldı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kars Tren Garı’ndaki Türk Telekom Doğu Ekspresi Ulusal Fotoğraf Yarışması Tam “O” An başlıklı serginin açılışını yaptı.


Açılışta konuşan Arslan, Doğu Ekspresi treninin güzergahında çekilen fotoğraflardan oluşan 42 eserin yer aldığı serginin diğer illerde de açılacağını söyledi.

Arslan, bu coğrafyada ilk rayın 1856 yılında İzmir-Aydın arasında döşendiğini anımsatarak, “İlk rayın döşenmesinden bu yana 162 yıl olmuş. Tren yolu bir buçuk asırlık serüvenimizde ülkemize, geçmişimize değer katmıştır. Tren, kederlerimizi, sevinçlerimizi, ayrılıklarımızı, kavuşmalarımızı simgeleyen adeta bir tarih.” diye konuştu

Trenlerin, İstiklal Harbi günlerinde askerleri, mühimmatı, gazileri, barış günlerinde ise ülkenin geleceğine ait ümitleri ve heyecanları taşıdığını vurgulayan Arslan, 162 yıldır trenlerin sadece insan taşımadığını, ülkenin kaderini ve değerlerini taşıdığını anlattı.

“Doğu Ekspresi’nde milyonlarca insanın anısı ve hayalleri var”

Arslan, Doğu Ekspresi’nin Türk kültür hayatının en canlı dönemlerinin yaşandığı ve bu güne kadar milyonlarca insanın anısının, hayallerinin bulunduğu, umutlarının taşındığı tren olduğunu ifade ederek, “Kara trenle başladığımız yolculuğa şimdi şükrediyoruz ki konforlu, hızlı trenlerle devam eden bir döneme geldik. 1950’li yıllardan itibaren el değmemiş Kars’a kadar gelen hattımız bundan 2-3 sene önce tamamen yenilendi. Bu hatta çalışan trenlerimizi de daha modern, günümüz teknolojisiyle donanmış trenler haline getirdik.” dedi.

Serginin düzenlenen bir yarışmanın ardından açıldığını ve Doğu Ekspresi’ne ilişkin yarışmalara önümüzdeki yıllarda katılımın daha da artacağını belirten Arslan, “Düzenlediğimiz fotoğraf yarışmasına tam 440 sanatçının bin 529 fotoğrafı geldi. Hepsi birbirinden değerli ancak jüri mecburen sıralayıp birilerini öne alacaktı. Jürinin değerlendirmesi sonucu 3’ü dereceye giren, 3’ü mansiyon ödülü alan 42 eseri sergilenmesi için seçtiler.” ifadesini kullandı.

Bakan Arslan, konuşmaların ardından Kars Valisi Rahmi Doğan, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, TCDD Taşımacılık A.Ş Genel Müdürü Veysi Kurt ve bazı il protokol üyeleriyle Türk Telekom Doğu Ekspresi Ulusal Fotoğraf Yarışması Tam “O” An sergisinin açılışını gerçekleştirdi.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar