TCDD’den Tehlikeli Madde Taşımacılığında Büyük Adım

Türkiye Cumhuriteti Devlet Demiryolları (TCDD) Afyonkarahisar 7.Bölge Müdürlüğü Konya Kayacık Lojistik merkezinde; petrol türevi akaryakıt ürünleri, LPG-LNG-CNG ve madeni yağ depolama tesisi kurulması için 55.000 m²’lik açık alanın kiralanması için TCDD ile FTZ Grup Şirketlerinden PETDEP Petrol Depolama ve Lojistik Hizmetleri A.Ş. arasında sözleşme imzalandı.


Kiralanan alana yaklaşık 13.000.000 USD yatırımla kurulacak tesise başlangıçta Mersin ATAŞ Rafinesinden demiryolu ile taşınacak petrol türevi akaryakıt ürünleri, LPG-LNG-CNG ve madeni yağlar depolanacak ve buradan Konya ve çevresinde bulunan petrol istasyonlarına dağıtımı sağlanacak.

Zamanla, depolama tesisine Kırıkkale, Batman, İzmir ve İzmit rafinerilerinden de petrol türevi akaryakıt ürünleri, LPG-LNG-CNG ve madeni yağların demiryolu ile taşınması sağlanacak.

PETDEP Petrol Depolama ve Lojistik Hizmetleri A.Ş. ile imzalanan sözleşme TCDD Genel Müdürlüğü Trafik ve İstasyon Yönetimi Dairesi Başkanı Mükerrem Aydoğdu tarafından TCDD 7.Bölge Müdürü Adem Sivri’ye teslim edildi. Sözleşmeye göre işin yürütülmesi TCDD 7.Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek.

Yakın zamanda Afyonkarahisar’da da Lojistik Merkezlerin tesis edilmesinin ardından Akaryakıt Depolama Tesislerinin kurulması, rafinerilerden demiryolu ile taşınan akaryakıt ürünlerinin depolanması ve çevre illere dağıtımının yapılması düşünülüyor.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar