TİKA ve İETT’den Gambiya’ya 20 Otobüs Desteği

Batı Afrika’daki kardeş ülkelerden biri olan Gambiya’ya Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) işbirliğinde 20 adet otobüs teslim edildi.


Gambiya kamu ulaşımında yoğun ihtiyaç duyulan otobüslerin teslimi törenine Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow, Türkiye’nin Banjul Büyükelçisi İsmail Sefa Yüceer, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Başkan Danışmanı İsmail Hakkı Turunç ile TİKA Senegal Program Koordinatör Yardımcısı Ali Kaya katıldı.

Teslim töreninde yaptığı konuşmada Büyükelçi Yüceer, dost ve kardeş Gambiya halkına teslim edilen bu otobüslerin iki ülke arasındaki mevcut bağların daha fazla güçlendirilmesinde ve Gambiya’nın kamusal ulaşımında yaşanan sorunların çözümünde önemli bir aşama olacağının altını çizerken projeye olan katkılarından ötürü TİKA’ya ve İETT’ye duydukları şükranlarını ifade etti.

İBB Meclis Üyesi Turunç da yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gambiya halkına olan selamlarını ilettikten sonra Türkiye tarafından Gambiya’ya teslim edilen bu otobüslerin Gambiya halkını sevdiklerine ulaştırmasını temenni ettiğini belirtti. Turunç, konuşmasının sonundaysa İstanbul’un belediyecilik tecrübesini Banjul’a aktaracaklarını, gelecekte daha pek çok projeyi TİKA’yla birlikte hayata geçirmeyi planladıklarını ifade ederken bu amaçla teslim töreni sonrasında Banjul Belediye Başkanı’yla yapacakları toplantının öneminin altını çizdi.

Gambiya Cumhurbaşkanı Barrow ise konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türk Halkına Gambiya’nın kalkınmasına sağladıkları desteklerinden ötürü teşekkürlerini sundu.

Birleşmiş Milletler İnsani Kalkınma Endeksi sıralamasında 175. sırada yer alan Gambiya’daki otobüs teslim merasiminin ardından iki ülke heyeti otobüslerle kısa bir şehir turu yaptı ve Gambiya halkını selamladı. Tören sonrasında gerçekleştirilen ikili görüşmelerdeyse Dakar Program Koordinatör Yardımcısı Ali Kaya tarafından TİKA’nın Gambiya’ya yönelik faaliyetlerine, projelerine ve gelecek planlamalarına dair bir sunum yapıldı.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar