Tunceli’de 60 Yıllık Ulaşım Sorunu Köprü İle Çözülüyor

Tunceli Merkeze bağlı Babaocağı Köyünün 60 yıllık ulaşım sorunu çözüme kavuşturuluyor. Yapılacak köprü ile 35 kilometrelik mesafe, 3 kilometreye inecek.


Köylerine gitmek için kullandıkları asma köprü yıkılınca, Babaocağı köylülerinin ulaşım sorunu başladı. Yaklaşık 60 yıldır 3 Km’lik yol yerine 35 Km gitmek zorunda kalan köylüler, sorunlarını Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel’e iletti.

Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel, Babaocağı köylülerinin ulaşım sorununu çözmek için hemen harekete geçti. Sonel, köylülerin istediği köprünün yapılması talimatını vermesiyle çalışmalar başlatıldı.

Çalışmalar kapsamında 71 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğinde çift şeritli olarak yapılacak Babaocağı Köprüsünün temeli atıldı. Temel atma törenine, Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Vedat Çolak, 4. Komando Tugay Komutan V. Piyade Albay Ferudun Bircan, Vali Yardımcısı Akın Zor, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, AK Parti İl Başkanı Fatih Tek, kurum müdürleri ve köylüler katıldı.

Köprünün temel atma töreni sırasında konuşan Vali Sonel, “Köylülerimizin bir sıkıntısını daha çözüyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Babaocağı köylülerimizin yıllardır yaşadığı ulaşım sorunu yapılacak köprü ile son bulacak inşallah. Köprünün tamamlanmasıyla 35 kilometrelik yol 3 kilometreye inecek ve köylülerimiz Şehre daha kolay ulaşacak. 71 metre uzunluğunda 7 metre genişliğinde yapılacak köprünün maliyeti 1,5 milyon TL olup bu konuda bize destek veren Sayın Cumhurbaşkanımıza köylülerimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz. Tunceli’mize hayırlı olsun” dedi.
Babaocağı Köprüsünün temeli dua okunup, kurban kesilmesinin ardından yöre insanımız tarafından çokça ziyaret edilen ve kutsal sayılan Anafatma Ziyaret yerinde dedelerimiz ile birlikte dualar edilmesinin ardından atıldı.

“Yıllardır Çözülemeyen Sorunu Valimiz Çözüyor”
Yıllardır çözülemeyen ulaşım sorununun çözüme kavuşacağı için duyduğu mutluluğu dile getiren Babaocağı Köyü Muhtarı Veli Yoslun şunları söyledi:
“Özellikle cenazemiz ve hastamız olduğunda büyük sıkıntı yaşıyorduk. Uzun yıllardır bu sorun var. Ulaşım anlamında ciddi problem yaşıyorduk. Köprünün yapılmasıyla sadece Babaocağı Köyü değil aynı güzergahta olan 10 köy daha rahata kavuşacak. Köprümüzün yapımına başlanmasında sağladığı destekler için başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Valimiz/Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Tuncay Sonel’e tüm köylülerimiz adına teşekkür ederim.”

“60 Yıldır Bu Çileyi Çekiyoruz”
Babaocağı Köyü eski muhtarı Kamer Dündar ise 60 yıl sonra isteklerinin yerine getirileceğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “60 yıldır bu çileyi çekiyoruz. Bugüne kadar gelen bir sorun. Sayın Valimiz yaptırıyor. Büyük bir hizmet. O köprüden her geçtiğimizde Vali beye teşekkür edeceğiz.Allah razı olsun,Düzgün Baba Yardımcısı olsun.Tunceli ile ilgilendi. Tunceli düzene girdi. Herkes kendisinden memnun” diye konuştu.

Babaocağı Köylülerinden Metin Bulut ise “Cenazemizi götürürken sıkıntı çekiyorduk. Hastaneye yetişmekte zorlanıyorduk. Özellikle kış aylarında ulaşım çileye dönüşüyordu. Babaocağı köyü sakinleri olarak Sayın Valimize şükranlarımızı iletiyoruz. Büyük bir hizmet” dedi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar