3. Havalimanı Toplu Taşıma Sistemi 2020’de Hizmete AlınacakUlaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Yeni Havalimanına giden toplu taşıma sistemlerinin 2020 yılı sonlarına doğru açılacağını belirtti.

Kuzey Marmara otoyolu inşaatının Avrupa yakası kesiminde inceleme yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, yeni havalimanına toplu taşımayla ulaşım konusuyla ilgili bilgi verdi.

İstanbul’a değer katacak Havalimanı projesi hizmete açıldığında, hava ulaşımında yaşanan sorun ve sıkıntıların önemli ölçüde ortadan kalkacağına dikkati çeken Turhan, yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde de önemli hizmetlerin verileceğini söyledi. Turhan, İstanbul yeni havalimanına toplu taşım sistemleri manasında iki önemli projemizin de yapım çalışmaları devam ediyor. Bu sistemler de Hasdal’dan, Gayrettepe’den üçüncü havalimanına yaklaşık 37 kilometre uzunluğunda ve sekiz istasyonu bünyesinde bulunduran bir metro sistemi. Halkalı’dan üçüncü havalimanına bağlantıyı sağlayacak olan 22 kilometre uzunluğunda ve altı istasyonu bünyesinde bulunduran toplu taşıma sistemi, bu sistemler de 2020 yılı sonlarına doğru hizmete alınacak.” dedi.

Taksim ile mesafesi 15 dakika olan yeni havalimanı karayolu taşımacalığında Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile bağlantılı olacak. Raylı sistem olarak ise Yüksek Hızlı Tren ile havalimanındaki aktarma istasyonunda sonlanacak.

Terminal, raylı sistem aracılığıyla Taksim’e bağlanacak. Bu raylı sistem, eski demir yolu hattının güzergâhından da geçirilecek. Böylece, toplu taşıma aracılığıyla İstanbul’un tüm bölgelerinden ulaşım sağlanacak.

Reklamlar