Canımızı Yakan Tren Kazası

Feci tren kazasının meydana geldiği Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar Mahallesi’ne menfez üstü toprak kaymasıyla raydan çıkan vagonların devrilmesi sonucu ülkemizi yasa boğan, içimizi yakan tren kazası meydana gelmiştir. Kaza da Hakkın rahmetine kavuşanlara Allah’tan Rahmet yakınlarına Başsağlığı diliyorum. Heyelan Bölgelerindeki Demiryollarının zemin sertleştirilmesi dört mevsime dayanıklı hale getirilerek yapılması ve Kontrolünün işin uzmanları tarafından incelenerek onay verilmesi gerekmektedir


Demiryollarında yollarında toprak kayması gibi durumların sık sık meydana geldiğini raylardaki kontrollerin ise düzenli olarak, sadece bu işi yapan TCDD işçileri tarafından yapılmakta, Bu görevlilerin raylardaki bu tür bozulmaları makinistler başta olmak üzere gerekli birimlere bildirdiklerin de bekçilerin buna müdahale etmekteydi. Fakat Türkiye’de Devlet Demiryolları bünyesinde şu anda 59 yol bekçisi var. Emekliği ayrılan bekçinin yerine ise yeni personel alımı yapılmıyor. Yol Bekçilerinin sayısı ihtiyaca göre artırılmasını tavsiye ediyoruz.

Bu personel ihtiyacını karşılanması için Demiryolları Meslek Liselerin tekrar açılması ve acilen hizmete geçirilmesi gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Raylı sistemler Fakültesi ve Meslek Yüksek okullarına daha fazla önem verilmesi şarttır.

Bu Tür kazaların Demiryollarını itibarsızlaştırılması ‘da yanlıştır

Bu kazayı sadece doğa şartlarının getirdiği afet olayına görmek yanlış olacaktır. Lakin Hızlı Tren hatlarına önem verilip normal tren yolculuğunu göz ardı etmek kabul edilir bir durum değildir. Bunun göstergesi bu hat üzerindeki bakım ve onarım işinin ertelenmesi oldu. İhaleye ödenek tahsis emri çıkmadığından iptal edildi.

Bu tür elim kazaların tekrarlanmamasını ümit ederek, Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyor, yaralılara da acil şifalar diliyoruz.

Biz öteden beri Sendika Olarak Tüm kurumların Yöneteni işleteni ve kontrol edeni Devlet olmalı diyoruz.

Demiryolları Kesinlikle Devlet Tarafından işletilmesi gerek diyoruz

Abdullah PEKER
Ulaştırma Ve Demiryolu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı


İlk yorum yapan olun

Yorumlar