Gaziray Havaalanına Entegre Olacak Mı?Gaziantep’te yürütülmekte olan kamu yatırım çalışmalarının değerlendirildiği 2018 Yılı 3. Dönem il Koordinasyon Kurulu toplantısı Vali Yardımcısı Uğur Aladağ başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya Mezarlık Kavşağı, Gaziray’ın havaalanını da içine alıp almayacağı konuları damga vurdu. DDY Bölge müdür yardımcısı Halil Dönmez, Karayolları 5.Bölge Müdür Yardımcısı Suat Bağrıaçık’a mezarlık kavşağındaki çalışmanın ne zaman sonlanacağını sordu. Bağrıaçık, TEDAŞ önlerini açması durumunda bayrama yetiştirmeyi düşündüklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi Aykome Şube Müdürü Gazi Kördeve ise, “Tedaş tarafından orada şu anda bir aydınlatma çalışması yapılıyor. TEDAŞ tarafından iki tane daha ekip verildi. Önümüzdeki cuma TEDAŞ oradan çıkacak” dedi.

YATIRIMLAR DEVAM EDECEK
Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, bakanlıkların azaldığını, çoğu bakanlığın birleştirildiğini, yatırımların ve hizmetlerin devam edeceğini söyledi. Milli emlak, mahalli idareler genel müdürlüğü ve TOKİ’nin çevre bakanlığına eklendiğini beliten Aladağ,  2018 yılında ilimizde genel ve özel bütçeli kuruluşlara ait 346, mahali idarelee ait 414 olmak üzere toplam 760 proje yürütüldüğünü ifade etti. Aladağ, “Bu projelerin toplam değeri 10 milyon 43 milyon TL, önceki yıllar harcaması 3 milyar 533 milyon TL, 2018 yılı ödeneği 1 milyar 797 milyon TL, dönem sonu itibariyle yapılan toplam harcama ise 1 milyar 480 milyon TL’dir” dedi.

NAKDİ GERÇEKLEŞME YÜZDE 80
Genel bütçeli kurumlar tarafından yürütülmekte olan toplam 346 projenin bütçelerinin 6 milyar 452 milyon TL olup önceki yıllar harcamasının 1 milyar 594 milyon TL olduğunu belirten Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, ” 2018 yılı ödeneği 1 milyar 143 milyon TL, dönem sonu itibariyle yapılan harcama 914 milyon 852 bin TL olarak gerçekleşmiştir. Çalışmalarda nakdi gerçekleşme yüzde 80, fiziki gerçekleşme ise ortalama yüzde 52 seviyesindedir” diye konuştu.

EN FAZLA BÜTÇE EĞİTİME
Aladağ, 2018 yılında yatırım büyüklükleri itibariyle 458 milyon TL eğitim, 425 milyon TL ulaştırma, 99 milyon TL tarım, 78 milyon TL diğer kamu hizmetleri, 53 milyon TL enerji ve bunu 30 milyon TL ile sağlık sektörünün takip ettiğini dile getirdi.

DEVAM EDEN DİĞER PROJELER
Mahalli idareler tarafından yürütülen projelerle ilgili de bilgi veren Aladağ şunları söyledi:” Yürütülmekte olan toplam 414 projenin toplam bütçeleri 3 milyar 591 milyon TL olup önceki yıllar harcaması 1 miyar 938 milyon TL, 2018 yılı ödeneği 655 milyon TL olup dönem sonu itibariyle yapılan harcama 566 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Çalşmalarda nakdi gerçekleşme yüzde 91, fiziki gerçekleşme ise ortalama yüzde 60 seviyesindedir. Birden fazla ili ilgilendiren projelere baktığımızda toplam 6 projemizin proje büyükyükleri toplamı 1 milyar 238 milyon TL önceki yıllar harcaması 610 milyon TL, 2018 yılı ödeneği 24 milyon TL olup dönem sonu itibariyle harcaması 12 milyon 500 bin TL’dir.

BAĞRIAÇIK BİLGİ VERDİ
Karayolları 5.Bölge Müdür Yardımcısı Suat Bağrıaçık, projelerle ilgili bilgi verdi. Bağrıaçık konuşması sırasında TEDAŞ’la ilgili nakil hatlarının deplase edilmesiyle ilgili küçük çapta sıkıntılar olduğunu söyledi. Demiryolları bölge müdür yardımcısı, Bağrıaçık’a mezarlık kavşağındaki çalışmanın ne zaman sonlanacağını sordu. Müdür Yardımcısı Halil Dönmez, “Karayolları bizim Gaziray güzergahını kullanıyor şu anda. Onun süresi bu ay itibariyle doluyor. Bizde orada artık demiryolu üstyapısını döşemeye başlayacağız. Bu manada hızlandırılmasını talep ediyorum” dedi.

DEPLASMAN SIKINTISI VAR
Bağrıaçık, “Bizim oradaki sıkıntımız projeyle ilgili değil, çalışmalarla da ilgili değil. Orada deplasmanlarda çok büyük sıkıntılar yaşadık. Kanalizasyon, içmesuyu, telefon, tedaş vs hatlar. Bugünkü çalışmamızın TEDAŞ önümüzü açarsa bayramda yetiştirmeyi düşünüyoruz. Ama eğer yetiştirecek bir ortam bulamazsak bir müddet daha sürümcemede kalacak” dedi.

KÖRDEVE SÖZ ALDI
Büyükşehir Belediyesi Aykome Şube Müdürü Gazi Kördeve söz alalarak “Suat beyin dediği yerde genel sekretemiz sahada toplantı yaptı. Deplaselerin hepsi bitti. Tedaş tarafından şu anda bir aydınlatma çalışması yapılıyor. TEDAŞ tarafından iki tane daha ekip verildi. Önümüzdeki cuma TEDAŞ oradan çıkacak” dedi.

HAVAALANI YOK MU?
Demiryolları Bölge Müdür Yardımcısı Başpınar-Oduncular mevkii arasında hizmet verecek olan Gaziray’yla ilgili bilgi verdi. Sunum sonunda Oğuzeli Belediye Başkanı Sait Kılıç, Gaziray’ın havaalanına ulaşıp ulaşmayacağını sordu. Kılıç, “Entegre bir ulaşım düşünülüyorsa büyükşehirden 2004 yılında merkez ilçe kapsamına girmiş olan Oğuzeli’ninde uluslararası havaalanınında bu entegre ulaşım sistemine gerek gaziraya gerek metroya dahil edilmesi gerekir. Havalimanının 3 milyon yolcu kapasitesi var havaalanının geliştirilmesiyle birlikte yıllık 10 milyona çıkması öngörülüyor. Bu kadar yolcunun olduğu bir merkezde mutlaka büyükşehir kapsamında düşünülen entegre bir ulaşım tesisinde havaalanında olması gerekir diye düşünüyorum” dedi.

ULUDAĞ:BU PROJE ÇAĞ ATLATACAK
Vali Yardımcısı Uğur Aladağ da, “Entegre bir ulaşım sistemi için otogarı ve havaalanını da içine alması lazım. Bu proje Gaziantep’e ulaşım konusunda tabiri caizse çağ atlatacak bir proje. Hem şehir içi trafiği rahatlatması açısından hem de şehirlerlerarası ulaşımın hızı açısından çok önemli bir proje” dedi.

Kaynak : www.gaziantep27.net – Meral KINACILAR

Reklamlar