İç Anadolu İllerine Petrol Demiryoluyla TaşınacakTürkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve FTZ Grup bünyesinde bulunan PETDEP Petrol Depolama ve Lojistik Hizmetleri A.Ş. arasında Konya’da kurulması için LPG, LNG, CNG ve madeni yağ depolama tesisi anlaşması yapıldı.

FTZ Grup bünyesinde bulunan PETDEP Petrol Depolama ve Lojistik Hizmetleri A.Ş. ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) arasında Konya’nın Kayacık ilçesinde kurulması için LPG, LNG, CNG ve madeni yağ depolama tesisine ilişkin anlaşma yapıldığı açıklandı.

Kayacık’ta bulunan 1 milyon 200 bin metrekarelik sahadaki lojistik köye FTZ Grubu tarafından dev yatırım yapılıyor. 55 bin metrekarelik alanda 50 bin metreküp kapasitesi bulunan akaryakıt ve LPG deposu oluşturacak olan PETDEP Petrol Depolama ve Lojistik Hizmetleri A.Ş, İç Anadolu bölgesinde bulunan birçok ilin akaryakıt istasyonlarına demiryolu aracılığıyla petrol taşıyacak.

FTZ Grup bünyesinde bulunan PETDEP Petrol Depolama ve Lojistik Hizmetleri A.Ş.’nin Kayacık’a yapacağı dev yatırım sayesinde karayollarındaki tanker trafiğinin indirgenmesi hedefleniyor. Bu kapsamda, petrollerin nakliyesinde kullanılan yakıttan da tasarruf edilmesi bekleniyor.

PETDEP Petrol Depolama ve Lojistik Hizmetleri A.Ş.’nin Kayacık’ta kuracağı LPG, LNG, CNG ve madeni yağ depolama tesisi için 13 milyon dolarlık yatırım yapacağı açıklandı.

Tesiste depolanacak olan akaryakıtların ise ilk olarak Mersin ATAŞ ve İzmir Aliağa Rafinerisi’nden taşınacağı belirtildi.

Kaynak : www.ekonomihaber.com

Reklamlar