İTÜ Güneş Arabası Ekibi BTSO’da

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Arabası Ekibi’ni (İTÜ GAE) ağırladı.

BTSO, geliştirdikleri yeni nesil güneş enerjili aracı “B.O.W. İSTKA”yı tanıtmak ve test etmek amacıyla Türkiye turuna çıkan İTO GAE’yi konuk etti. Ziyarete gelen ekibi BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Muhsin Koçaslan ve Alparslan Şenocak kabul etti. Güneş arabası hakkında ekipten bilgi alan BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri ardından öğrencilerle birlikte aracı inceledi. Ziyarette İTÜ Güneş Arabası Ekibi’ne İTUDER Bursa Başkanı Hasan Tuğcu da eşlik etti.

“GENÇLERİMİZİ KUTLUYORUM”

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan gençlere hitaben yaptığı konuşmada otomotiv sektörünün 4 trilyon doları aşan ticaret hacmiyle dünyanın en büyük sektörlerinden birisi olduğunu söyledi. Gelişen teknoloji ile birikte sektörün büyük bir dönüşüm sürecine girdiğini ifade eden Koçaslan, “Otonom araç teknolojileri, güneş enerji sistemleri ve elektrikli araç teknolojileri üzerine dünya genelinde çok önemli çalışmalar yürütülüyor. Bu anlamda gençlerimizin geliştirdikleri bu araç da önemli bir vizyonun ürünü. Emeği geçen tüm öğrencilerimizi kutluyor, ekibimize katılacağı yarışmalarda başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Bursa’nın Türkiye otomotiv sektörünün başkenti olduğunu söyleyen Alparlsan Şenocak, aracın geliştirilmesi ve üretim imkanlarının iyileştirilmesi konusunda Bursa iş dünyası olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.

BTSO’YA TEŞEKKÜR

İTÜ Mezunlar Derneği Bursa Şubesi Başkanı Hasan Tuğcu da ev sahipliğinden ötürü BTSO Yönetimine teşekkür etti. Dernek olarak Bursa’daki 1.500’e yakın İTÜ mezununa faaliyetleriyle destek olduklarını belirten Tuğcu, sanayinin çeşitli alanlarında çalışan mezunların birikimlerini, üniversite öğrencilerine aktarmalarına öncülük ettiklerini vurguladı. Tuğcu, geçen yıl açılışını gerçekleştirdikleri İTÜ Evi’nin de mezunların buluşma noktası haline geldiğini sözlerine ekledi.

İTÜ GAE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDİYOR

İTÜ bünyesinde 2004’ten bu yana çalışmalarını sürdüren, ulusal ve uluslararası anlamda birçok başarıya imza atan İTÜ güneş arabası ekibinde farklı mühendislik bölümlerinde eğitimlerini sürdüren öğrenciler yer alıyor. 2019 yılında Avustralya’da düzenlenecek olan alanında dünyanın en prestijli etkinliği World Solar Challenge’da Türkiye’yi temsil etmeye hazırlanan ekip, bu yarışma öncesinde ise bu yıl Ekim ayında Güney Afrika’da düzenlenecek olan Sasol Solar Challenge’da yer alacak.

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.