Sivas, Lojistik Üssü OlacakSivas Valisi Davut Gül, Sivas’a lojistik merkezi kurulacağını bildirdi. Gül, yaptığı yazılı açıklamada, ülkemizin merkezi noktasında bulunan, limanlar ile kuzey-güney, doğu-batı aksları arasında ulaşım üssü vazifesi gören Sivas yapılacak olan Lojistik Merkezi ile konumunu fırsata çevirecek. TCDD Genel Müdürlüğünce yatırım programına alınan ve alt yapı inşası Eylül ayı içerisinde başlayacak olan Lojistik Merkez, Ulaş Kovalı mevkiine Demirağ OSB’nin yanına kurulacak.

Merkezin ilimize kazandırılması konusunda açıklamalarda bulunan Valimiz Davut Gül, Sivas’ın limanlara yakın, ulaşım sorunu olmayan gün geçtikçe ihracat rakamları artan bir il olduğuna dikkati çekerek, “Geçen hafta altyapı ihalesi gerçekleştirilen Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nin yanı başına yapılacak olan lojistik merkez, ilimizi lojistik üssü haline getirecek. Toplam alanı 550.000 m² olan Lojistik Merkezin 215.000 m²’si Demirağ OSB’nin içinde bulunacak. İçinden demiryolu hattı geçen Demirağ OSB’nin, Lojistik Merkez ile planlanmış olması da müteşebbislere büyük kolaylık sağlayacak. Çünkü müteşebbisler, ürünlerini taşıma sorunu yaşamadan yurt dışına dahi pazarlayabilecekler. 02 Ağustos 2018 tarihinde altyapı ihalesi yapılacak olan merkezin bir yıl içerisinde inşaat işleri tamamlanarak Sivas Kongresi’nin 100. yılı olan 4 Eylül 2019 tarihinde açılışı gerçekleştirilecektir. Ülkemizin 9. Lojistik Merkezi Sivas, bir milyon ton taşıma kapasiteli olacak. Merkezin hayata geçirilmesinde büyük emekleri ve destekleri olan Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz başta olmak üzere ilimiz milletvekillerine ve bürokratlarına teşekkür ediyor, bu önemli yatırımın Sivas’ımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Lojistik Merkezlerde pek çok depo, dağıtım ve kargo aktarma merkezleri, paketleme, elleçleme, montaj, demontaj, lojistik, taşımacılık ve sigorta şirketleri, bankacılık ve finans kurumları, gümrük İdareleri, lojistik eğitim ve öğrenim kurumları, sosyal tesisler, lojistik sektör tedarikçileri satış ve servis yerleri, TIR-kamyon ve binek araç parkları yer alıyor.

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.