TCDD’den Kaza Yorumuİl Koordinasyon Kurulu toplantısına katılan TCDD Bölge Müdür Yardımcısı Halil Korkmaz, Çorlu’da meydana gelen ve 24 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasına ilişkin, “Bundan sonra meteorolojinin tahminden ziyade yağışlarla ve ısılarla ilgili bilgilerini de kullanmamız gerekiyor. Sadece tahmin yetmiyor” açıklamasında bulundu… Kazanın olduğu yerin yerleşim yerine uzak olduğunu da ifade eden Korkmaz, “Bu kadar yağışın olduğu kimse tarafından ihbar edilmiyor. Bundan sonra yapacağımız daha çok, meteorolojinin verileri tahmin olarak değil de oluşumları takip etmek olacak” dedi…

Edirne İl Koordinasyon Kurulu, Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu başkanlığında dün Devecihan Kültür Merkezi’nde yapıldı. Kaymakamların yanı sıra ilçe ve belde başkanları ile çok sayıda kurum temsilcisinin katıldığı toplantıda Karayolları, DSİ, Devlet Demir Yolları, Trakya Üniversitesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü gibi ilin geneline hizmet götüren kurum temsilcileri sırayla kürsüye gelerek 2018 yılı yatırımlarından bahsetti.

Toplantıda ilk olarak söz Bölge Müdür Yardımcısı Okan Gerçek söz aldı. Gazimihal Beyazıt viyadüklerinin büyük bir kısmının 2018 yılı sonuna kadar tamamlanacağını ifade eden Gerçek Sırp Sındığı ile Uzunköprü köprülerinin de ihale süreçlerinin devam ettiğini söyledi.

Gerçek ayrıca yılsonuna kadar Kırklareli ile Edirne arasındaki yolun 23 kilometrelik bölümünün yani neredeyse yarısının da tamamen bitirileceğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) faaliyet ve projelerini anlatmak için kürsüye gelen TCDD Bölge Müdür Yardımcısı Halil Korkmaz, 2018 yılı ödeneklerinin 8 milyon TL olduğunu ve nakdi projelerin yüzde 27’sinin, fiziki projelerin ise yüzde 35’inin tamamlandığını belirtti. Hızlı tren ile ilgili bir soruya, “AB fonlarıyla yapılacak” cevabı veren Korkmaz, Vali Yardımcısı Karslıoğlu’nun, “Çorlu’daki tren yolu ne zaman açılır?” sorusu üzerine 8 Temmuz Pazar günü meydana gelen kazaya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

TCDD BÖLGE MÜDÜR YARDIMCISI: SADECE METEOROLOJİK TAHMİNLER YETMİYOR

“Bölge müdürlüğü ile ilgili olarak bir kontrol ölçme aracımız var. İnsan unsurunun dışında kendi ölçüm yaparak sonuçlandırıyor. Bu sonuçların verilerini kullanıyoruz. Bunun dışında bakım müdürümüz var. 200 kilometrelik bir mesafeyi kontrol ediyor. Kontrol eden kişi lokomotifle ayda 1 kez gider gelir kendi güzergahını onun dışında bakım araçları vardır. Bakım araçları da kontrole gider sadece bakımla ilgili değildir, o da 15 günde bir yapar bu işi. Bakım şeflerimiz var, onların da 30 – 40 km mesafede görevli oldukları alanları kontrol ederler. Burada kontrolün olmaması konusundan ziyade bu konunun aslında biz meteoroloji ile de sık sık iletişim içindeyiz. Hatta bu dönemde de hava ısınmalarıyla ilgili olarak ray ölçümleri yapmaya çalışıyorduk. Havanın çok ısınmasından dolayı yol taşması diye tabir edilen yolun sağa sola doğru eğilmesi bükülmesi konusunda sıkıntılarımız oluyordu, bununla ilgili de sürekli meteorolojiyle beraber çalışıyorduk. Bundan sonra meteorolojinin bize tahminden ziyade yağışlarla ve ısılarla ilgili bilgileri de kullanmamız gerekiyor. Çünkü sadece tahmin yetmiyor bize.

“BUNDAN SONRA YAPMAMIZ GEREKEN…”

Buradaki konu tahmini takip etmemek değil, yaklaşık yarım saat içinde metrekareye 28 kilogramlık bir yağışın düşmesi ve bu yağışın da yerleşim merkezinin dışında bir yerde olması. Genelde bu tür konularda bize köylerden telefonla ihbarlar gelir, ‘yolda sel var ya da sel geliyor’ diye. Ayrıca kontrol ederiz. Ama bu kazanın olduğu yer, talihsiz bir şekilde yerleşim yerine uzak, bu kadar yağışın olduğu kimse tarafından ihbar edilmiyor. Dar bir alanda yağış oluyor, çok geniş bir alanda da yok. Çok kısa zamanda oluyor, olaydan hemen sonra biz oraya ulaştık. Ulaştığımızda ada menfezin 8 de 1’i kadar su vardı. Olaydan 1,5 saat sonra olay yerindeydik. Menfezimiz 1,5 metre genişliğinde 2 metre yüksekliğinde bir menfez, bu güne kadar 10 yıllık geriye gidişlerde hiç böyle olaylara rastlanmamış. Dolayısıyla biz DSİ’den gelen sonuçları değerlendiriyoruz, debileri yüksek olan yerlerde. Buradaki olay kontrolden ziyade meteorolojinin verilerinin kullanılmamasıdır. Çünkü 11 tane tren geçiyor oradan, dönüşümlü olarak Uzunköprü’ye geldikten sonra tren dönüş yolunda oluyor. Bu sürede hiçbir trenden de bize ihbar da gelmiyor, yağış yok çünkü. Bundan sonra yapacağımız daha çok, meteorolojinin verileri tahmin olarak değil de oluşumları takip etmek olacak.”

Kaynak : www.hudutgazetesi.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.