Trambüs Urfa’nın Tarihi Dokusuna Zarar Verir

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin açılışına hazırlandığı Trambüs projesinin kentin tarihi dokusuna zarar vereceğini belirten ŞPO Urfa Şube Başkanı Mehmet Selim Açar, bunun yerine daha ucuz ve mastır plan çerçevesinde havaray sistemini önerdiklerini söyledi.


Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Haziran 2017’de tanıtımını yaptığı Trambüs projesinin ilk etabında sona gelindi. 4 etap olarak planlanan projenin ilk etabı 7 bin 736 metre uzunluğundaki toplu taşıma merkezi ile müzeler bölgesi arası. Projenin 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü etap çalışmaları ise devam ediyor.

UZMANLAR ENDİŞELİ

Son 5 yılda nüfusun yüzde 25 oranında arttığı Urfa’da mevcut ulaşım sorununu aşmak için Trambüs Projesi’ni hayata geçiren belediyenin, projenin ilk etabının önümüzdeki günlerde açması bekleniyor. Trambüs hattının geçeceği Abide, Balıklıgöl, Tarihi Hanlar bölgesi, Urfa Müzesi, Divanyolu Caddesi, Kapaklı Pasajı ve Atatürk Bulvarı güzergâhlarının tarihi ve eski bölgeler olması çevre kuruluşlarını endişelendiriyor.

STÖ’LERİN GÖRÜŞÜNE BAŞVURULMADI

Trambüs hattının geçeceği güzergahların bir kısmının 2’nci derece sit alanı olması ve bazı güzergahlarda yolların dar olmasının trafiği rahatlatmaktan ziyade daha çok içinden çıkılamaz hale getireceğini savunan uzmanlar, belediyenin uzman ve kentte bulunan sivil toplum örgütlerinin görüşüne başvurmadan böyle bir projeye imza attığını belirtti.

‘ÖNCE MASTIR PLANI YAPILMASI GEREKİR’

Kent ulaşımı ile ilgili bu tür projeler yapılmadan önce kentin ulaşım mastır planının yapılması gerektiğini söyleyen Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası Urfa Şube Başkanı Mehmet Selim Açar, ulaşım mastır planı olamayan bu tür projelerin havada kalma ihtimalinin olduğuna dikkat çekti. Büyükşehir Belediyesini defalarca uyardıklarını dile getiren Açar, bu sistemin ilk olarak 1882 yılında Berlin’de kullanılmaya başlandığını, sırasıyla İtalya, Almanya, Fransa ve Orta Avrupa’da kullanıldığını, bu ülkelerin alt yapısının bu tür araçların kullanımına uygun hale getirildiğini, ancak bu ülkelerin bile bu teknolojiden uzun yıllar önce vazgeçtiğini ifade etti.

‘SİSTEM İŞLEMEYECEK’

Türkiye’de ilk olarak 1960’lı yıllarda İstanbul, İzmir ve Ankara’da kullanılmaya başlandığını,1990’lı yıllara kadar bu teknolojinin kullanıldığını dile getiren Açar, 1990’lı yıllardan sonra, kazalara sebebiyet verdiği, trafiği aksattığı ve yavaş olduğu için Türkiye’nin de bu teknolojiden vazgeçtiğini dile getirdi. Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği bu projenin yeni bir proje olmadığını dile getiren Açar, tüm dünyanın vazgeçtiği bir teknolojinin hizmet diye halka sunulmasının anlaşılır olmadığını belirterek, “Bu sistemin Urfa’nın dar, karmaşık sokaklarına ve tarihi dokusuna uygun olmadığını ısrarla belirtiyoruz. Hiç kimse haksız çıkmak istemez ama biz bu kent için canı gönülden haksız çıkmak isteriz. Ancak zaman bizi haklı çıkaracak ve bu proje kent trafiğinin intiharına sebep olacaktır. Bu sistem Urfa’da işlemeyecektir. Yerini farklı sistemlere bırakması gerekmektedir” diye konuştu.

‘TARİHİ DOKUYA PERDE ÇEKECEK’

Kentin ulaşım mastır planının yeni yapıldığını sözlerine ekleyen Açar, plan dâhilinde raylı sistem yapılacağını varsayarsak, hazırlanan bu planla raylı sistem alt yapısının bırakılmadığını, bunun ilerde başka sorunlar doğuracağını ifade etti. Urfa merkezinde yapılan trambüs için yapılan duraklar ve çekilen elektrik tellerinin hem kentin estetiğini bozacağını, hem de kentin tarihi dokusunu kapatacağını aktaran Açar son olarak şunları belirtti: “Bu tellerin kentin tarihi alanlarında olmaması gerektiğini düşünüyorum. Kent tarihi dokusuna zarar vermeyecek projeler var. Trambüs yerine hem daha ucuz, hem de kentin tarihi dokusuna zarar vermeyecek ve ulaşım mastır planı çerçevesinde yapılacak havaray sistemini ön görüyoruz.”

Kaynak : www.haber-sanliurfa.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar