Haydarpaşa-Gebze Banliyö Hattı Kaç Kişiyi Mağdur Etti?HDP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Haydarpaşa-Gebze arasında 2012 yılında sonlandırılan, Marmaray kapsamında henüz açılmayan banliyö hattı seferleri ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a soru önergesi verdi.

“Haydarpaşa- Gebze arasında çalışan banliyö hattı seferleri Marmaray çalışmaları kapsamında önce Pendik- Gebze arasında 29 Nisan 2012 tarihinde ve sonra Haydarpaşa- Pendik arasında 19 Haziran 2013 tarihinde sonlandırıldı” ifadelerini kullanan Gergerlioğlu, soru önergesinde şu ifadeleri kullandı: “Bu tarihlerden itibaren güzergahta inşaat çalışmalarına başlanmış olup Avrupa Yakasında ise hattın Kazlıçeşme – Halkalı kısmında son sefer 1 Mart 2013 günü, Sirkeci – Yedikule kısmında 12 Ağustos 2013 günü yapılmıştır. Bu tarihe kadar projenin halen bitirilemiş olamamasından dolayı özellikle Çayırova ve Darıca ilçelerimizdeki yurttaşlarımız mağdur edilmiştir.”

HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gelgerlioğlu’nun Bakan Turhan’dan cevaplanmasını istediği soruları şunlar;

1-Önce 2015’te bitmesi beklenen sonra 2017′ de bitirilmesi beklenen banliyö hattı neden hala bitirilememiştir? Bu konuda ortaya çıkan sorunlar nelerdir?

2-Banliyö hattında işin ne kadarı bitirilebilmiştir? Bu hattın bitirilmesi için öngörülen son tarih nedir?

3-Bu güne kadar kaç defa hat için ihale yapılmıştır ve kaç firma işi bırakmıştır? Kamu yararı gözetilen bir projede üstlenici firmaların bu şekilde sözleşmeleri feshedebilmesinin gerekçeleri nelerdir?

4-Uzun süredir çalışmayan Banliyö Hattının mağdur ettiği kişi sayısı kaçtır? Bu insanların mağduriyetini gidermek için bakanlık tedbirler almış mıdır? Eğer tedbirler alınmışsa bu tedbirler nelerdir?

5-Projenin bitirilmesi için ek bütçe istendiği iddiası doğru mudur? Eğer iddia doğru ise bunun sebepleri nelerdir?

6-Son dönemdeki dövizdeki yükselişin hattın yapımına ekleyeceği maliyet hesaplanmış mıdır? Eğer hesaplanmışsa bu maliyet, vatandaşın verdiği vergilerden mi yoksa yüklenici firmanın fedakarlığıyla mı çözülecektir?”

Reklamlar