Kanal İstanbul İhalesi Sonbahar’da Yapılacak!Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yaptığı dönemlerden bu yana hayata geçirmek için çabaladığı Kanal İstanbul projesi için geri sayım devam ediyor.

Son olarak Başkan Erdoğan tarafından AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresi’nde, “Kanal İstanbul’u hayata geçirmek için kolları sıvadık” açıklaması ile yeniden gündeme taşınan projede gözler ihale tarihine çevrildi.

Kanal İstanbul İhalesi En Geç Kasım Ayında Yapılacak
Başkan Erdoğan kongrede yapmış olduğu konuşmasında “Türkiye’nin en büyük yatırımı olacak bu stratejik projeyi mutlaka gerçekleştireceğiz” ifadeleri ile projeden kesinlikle geri adım atmayacaklarını bir kere daha kesin dille söylemişti.

Kanal İstanbul ihalesi için özellikle de Güney Kore, Rusya ve Çinli firmaların yoğun ilgi gösterdikleri dile getirilirken uluslararası konsorsiyumların teklif vereceği konuşuluyor. İhale sürecine katılmak isteyen Çin, Meksika, İtalya, Almanya, Katar, Güney Kore, Japonya ve Rusya gibi ülkelerden ön heyetler gelerek araştırma yaparken ihalede bu araştırmaların sonuçlarına göre teklifler hazırlanacak.

Kanal İstanbul Ne Zaman Bitecek?
Kanal İstanbul projesi için zorlu süreç ihale süreci olarak gösteriliyor. ÇED aşaması ve ihale dosyasının hazırlanmasının ardından geriye kalan süreçte ihaleyi alan firmanın inşaatını tamamlaması kalıyor. Yaklaşık 5 senelik süre zarfında inşaatın tamamlanması ve Kanal İstanbul projesinin hayata geçirilmesi bekleniyor.


Kaynak: Emlak365.com

Reklamlar