Sapanca Teleferik Projesinde İhale TamamSakarya’da ilk olma özelliğini taşıyan Sapanca Teleferik Projesi’ne ait ihale gerçekleşti. Sapanca turizmine yeni bir ivme kazandıracak olan projenin ise 18 ayda tamamlanması planlanıyor.

İhale Komisyonu Başkanı Sapanca Belediye Başkan Yardımcısı Özcan Yavuz, yaptığı açıklamada, teleferik projesinin Sapanca’nın belde olduğu dönemlere kadar uzanan ve bölge halkının 50 yıldır hayalini kurduğu bir proje olduğunu söyledi.

SAPANCA TELEFERİK PROJESİNİN DETAYLARI
Projenin master planlarını yapıldığını ve resmi izinlerinin alındığını açıklayan Yavuz, şunları kaydetti:
“Bugün son aşama olan 25 yıl süreli taşınmaz kiralama ve gelir paylaşımı teleferik ihalesini gerçekleştirdik. Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer göreve geldiği 2014’ten buyana teleferik projesi için büyük bir mesai harcadı. Hayırlısıyla bugün yaptığımız ihale ile son aşamaya geldik. Teleferiğin biniş istasyonu Sapanca Kırkpınar Hasan Paşa Mahallesi 360 nolu parsele kurulacak. Yaklaşık 660 m2’lik alanda yapılacak olan parselin kalan kısmı yeşil alan olarak değerlendirilecek. Yeşil alanın altı 2 katlı otopark olarak yapılacak. İniş istasyonu Mahmudiye Mahallesi 14 ve 15 nolu bölmeler etrafında incebel A Tipi 61 dönüm mesire alanında bulunmaktadır. İlk İstasyondan binenler, yaklaşık bin 450 m tek yön gidiş teleferik hattıyla Mahmudiyeye gidecekler.”

TELEFERİK HATTINDA İLK KAZMA SÖZLEŞMENİN ARDINDAN VURULACAK
Teleferik hattındaki kabinlerin 8 kişilik olacağını ve yaklaşık 36 kabinin bulunacağını da belirten Yavuz, “Belediyemiz bu yatırımla 25 yılda toplam KDV hariç 25 milyon 60 bin 250 TL gelir elde edecek. Yap-işlet-devret modeli ile 25 yılın sonunda tüm tesisler Sapanca Belediyesine devir edilecek” şeklinde konuştu.

Sapanca Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen ihaleye ise Bursa Teleferik A.Ş. ve Teleferik Holding A.Ş. iş ortaklığı katıldı.

Reklamlar