TCDD’den İsim Değişikliği İddialarına Açıklama

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü isminin değişeceği yönündeki haberlere ilişkin açıklamada bulundu.


Bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarında TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün adının “Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü” olarak değiştiğine dair haberlere yer verilmesi üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

1-162 yıllık geçmişiyle ülkemizin en köklü kuruluşları arasında bulunan TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğünün adı değişmemiştir.

2- “Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü” ise demiryolu sektörünü düzenleyici kuruluş olarak, 01/11/2011 tarih ve 28102 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan 655 sayılı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki KHK ile kurulmuştur.

3-Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkındaki 24/04/2013 tarih ve 6461 sayılı Kanunla Demiryolu Altyapı İşletmecisi olarak yapılandırılan “TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü”, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının ilgili Teşekkülü olarak ve adı değişmeden faaliyetine devam etmektedir.

4-1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde açıklandığı ve Bakanlığımız web sitesi organizasyon şemasında gösterildiği üzere “TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü” ve “Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü” ayrı kuruluşlar olarak yer almaktadır.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar