Yerli ve Milli Marka Tramvayımız: “Panorama”

Durmazlar A.Ş tarafından İpekböceği tramvayından sonra geliştirilerek üretimi yapılan Panorama Tramvayı Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde 12 adet Samsun Büyükşehir Belediyesinde 8 adet olmak üzere hizmet vermektedir. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesine 30 adet ve ülkemizin ilk tramvay ihracatı başarısı ile Polonya’ya 24 Adet panorama tramvayı üretilecektir.


Panorama tramvayları, 30 yıllık ömür testini tamamlamış, uluslararası standartlarda test edilip onaylanmış, düşük enerji tüketimi, sessiz, çevreci ve güvenli tasarımıyla ön plana çıkıyor.

Emsallerinde 10 çıkış kapısı varken, yerli tramvayda 12 kapı bulunuyor. Bu, yolcunun tahliyesi için önemli bir özellik. Araç içindeki kamera sistemiyle yolcu yoğunluğu takip edilebiliyor. Yazılım Türkiye’de yapıldığı için sistemsel değişiklikler daha kolay gerçekleştiriliyor. Yerli tramvayın dışında emsalleri gibi ayna bulunmuyor. Onun yerine görüntülü kamera sistemi var. Yani yerli araç hem daha konforlu hem daha teknolojik hem de daha üstün.

Durmazlar’ın, Samsun ve Kocaeli için ürettiği yeni geniş Panorama marka tramvayının özellikleri :

%100 alçak tabanlı, çift yönlü.
Uzunluk: 33 metre
Genişlik: 2,65 metre
Yolcu kapasitesi: 290 (50 koltuk + 240 ayakta)
Maksimum hız: 70 km/s
Araç tabanı yüksekliği: 350 mm
Araç ağırlığı: 41,5 ton
En küçük dönüş yarıçapı: 20 metre

Yurt dışından 2,5 milyon avro bedelle ithal edilen tramvayın emsalini, Bursa’da faaliyet gösteren Durmazlar firmasına 1,6 milyon avro karşılığında ürettiren Samsun ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, böylece yaklaşık adet başına 900 bin avronun yurt içinde kalmasını sağladı.

Kaynak : www.ilhamipektas.comİlk yorum yapan olun

Yorumlar