Bozkırda Bir Cennet Selim Tren İstasyonuYeşil sevgisi olan bir istasyon amirinin kendi imkanları ile istasyonun yasal alanını ağaç dikmesi ve beraberinde 1973 ve 74 yıllarında TCDD’nin yaptığı ağaçlandırma projeleri sayesinde bozkırın ortasında adeta yeşil bir vadiyi andıran Kars’ın Selim ilçesi yakınlarındaki ‘Selim Tren İstasyonu’ Selim Belediyesi tarafından TCDD Demiryolları Genel Müdürlüğü ile protokol imzalanarak 15 yıllığına kiralandı

1960’lı yıllarda TCDD tarafından Doğu Anadolu’daki bazı tren yolları ile tren istasyonları çevresine, yoğun kar yağışının rayları olumsuz etkilemesini engellemek amacıyla ağaçlandırma çalışması başlatılmıştı. Kars’ın Selim ilçesindeki tren istasyonu da bunlardan biriydi. Ancak Selim İstasyonu’nu diğerlerinden farklıydı. Bozkırın ortasındaydı ve etrafında yeşil ot bile bulunmuyordu. Alınan bilgilere göre istasyonda çalışan bir emekçi o yıllarda devletin verdiği fidanları kendi elleriyle dikmiş ve onlara gözü gibi bakmış. Emekli olana kadar istasyona boydan boya diktiği fidanlara yenilerini eklemiş. Ondan sonra gelen istasyon amirleri de bu çabayı takdir edip kendileri de o fidanların büyümesi için ellerinden geleni yapmış. Fidanlar büyüdüğünde ise istasyon, bozkırın ortasında bir vaha gibi kalmış.

Yaklaşık 14 bin çam fidanının yer aldığı Selim Tren İstasyonu, yolcu taşımacılığına kapatılırken yük treni ise faaliyetlerini sürdürüyor. Selim Belediyesi de ağaçlandırma sayesinde bozkırın ortasında vaha görüntüsü sunan Selim Tren İstasyonu’nu turizmin hizmetine sunmak için çalışma başlattı. Çevresinde çeşitli düzenlemeler yapılması amaçlanan istasyonun turizme kazandırılması ile hem korunması hem de yöreye turist çekilmesi hedefleniyor. Selim Belediye Başkanı Coşkun Altun “Selim Belediyesi olarak burayı doğal güzelliklerinin heba olmaması adına 15 yıllığına kiraladık. Yeni düzenlemelerle istasyonu görmek isteyenlere bir fırsat sunulacak. Buraya sahip çıkmamız lazım” dedi.

Günümüzde sadece yük trenlerinin geçtiği Selim Tren İstasyonu, yeşil bir vadiyi andıran ağaçlarıyla göze çarpıyor. Bu denli geniş ve kurak bir alanın ortasında bu istasyonların yeşil kalabilmesinin nedeni ise amirlerin özenli bakımı ve yine bu ağaçlandırma projesi kapsamında istasyon çevresine yerleştirilen sulama muslukları. Her amir kendi istasyonundaki ağaçların sulamasını yapıp zamanı geldiğinde dallarını budarmış. Su yoksa ağaç da yok, alabildiğine bozkır var.

Reklamlar