Güleryüz A.Ş Dünyaya Otobüs ÜretiyorGüleryüz, Bursa’da kurulu bulunan otobüs üreticisi firma. 1967 yılında hasarlı araçların karoser imalatını gerçekleştirmek amacıyla kuruldu.1982 yılında aile şirketi olarak Güleryüz A.Ş. adıyla Mercedes-Benz ,MAN ,Renault tarafından sağlanan farklı şaselerde otobüs karoseri imal ederek faaliyetlerine devam etti. 1991 yılında Volvo ve Daf şaselerini kullanarak çift katlı otobüs imalatına başladı.

1996 yılında 9 ve 12 metre MAN ve Mercedes şaseleri üzerine çeşitli Belediye ve Halk otobüsleri üretimine başlayan Güleryüz, bugün 400 personeli ile yılda 720 otobüs üretim kapasitesine sahip ve 28 ülkeye ihracat yapar hale gelmiştir. 8 farklı modelde yaptığı modern şehir içi otobüs üretiminin %40′ ını yurtdışı pazarı, %60′ ını yurtiçi pazarı oluşmaktadır.

Güleryüz Karoseri ve Otomotiv her ne kadar 1991 yılında yurt dışından satın aldığı şaselerin üzerine yaptığı otobüsleri satarak ihracata başlasa da, kendi markasıyla ilk ihracata 2004 yılında Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ile başlayarak daha sonra Sırbistan, Slovenya, Rusya Polonya, Macaristan, Avusturya, Libya ve Azerbaycan’a ihracat gerçekleştirmiştir. Yaklaşık 22 ülkeye ihracat yapmaktadır. Firmanın ürettiği 220 LF, 280LF, GD160, GL9, GL9L, GM180, GD272LF, GD190LF, üstü açık çift katlı, GM280, GD272, çift katlı gibi 13 farklı modeli bulunmaktadır.

2000 yılında Pazara sunulan Güleryüz Cobra Otobüsleri Bugün, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Antalya’da Halk otobüsçüleri tarafından en çok tercih edilen şehiriçi toplu taşıma otobüsü konumuna gelmiştir.

2010 yılında Güleryüz Otomotiv, Almanya EVOBUS GmbH şirketiyle yeni bir projeye başlayarak Mercedes-Benz bayileri için Mercedes şaseli 9 mt. lüks otobüslerin üretimine başlamış ve Daimler AG’in üst yapı partneri olmuştur.

Güleryüz Cobra araçlarının tasarımı, planlaması ve yüzde yüz yerli sermaye ile tüketicilere ulaşması, değişen konsepti ve şirket yönetiminde izlenen stratejiler sayesinde pek çok yeniliğe imza atarak dünya markası olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Kaynak : www.ilhamipektas.com

Reklamlar