Harameyn Hızlı Tren Projesi’nin Ön Açılışı Gerçekleşti

Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz’in teşrifleriyle Yapı Merkezi’nin yapımını üstlendiği Cidde ve Medine Hızlı Tren İstasyonlarını kapsayan bir törenle Harameyn Hızlı Tren Projesi’nin ön açılışı gerçekleştirildi.


Cidde İstasyonu’nda düzenlenen tören sırasında, Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Sami Özge ARIOĞLU ve Nitelikli Bina Grubundan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet DEMİRER ve proje üst yönetiminin yanısıra, Mekke Bölge Valisi Prens Halit Bin Faisal ve yardımcısı Prens Abdullah Bin Bandar, Cidde Valisi Prens Mishaal Bin Majid, başta Ulaştırma Bakanı Dr. Nabil Al Amoudi olmak üzere Suudi Arabistan’ın bir çok bakanı, Kamu Ulaştırma İdaresi Başkanı Dr. Rumaih Al Rumaih, işveren yetkilileri ve çeşitli devlet kademelerinden bir çok davetli hazır bulunmuştur. Tören bitimine müteakip Kral Cidde ve Medine istasyonları arasında bir seyahat yapmak üzere trene binerek Cidde istasyonundan ayrıldı.

Suudi Arabistan Devleti’nin giriştiği en önemli demiryolu yatırımlarından olan Haramain Hızlı Tren Projesi (HHR) Hac, Umre ziyaretçileri ve Suudi vatandaşlarının yolculuklarını kolaylaştırarak özellikle İslam dünyasına hizmet etmek amacıyla planlandı. İki kutsal şehir olan Mekke ve Medine’yi 450 km’lik demiryolu hattıyla birbirine bağlayan ve kapsamında (4) istasyon bulunan (Mekke, Cidde, KAEC, Medine) bir hızlı demiryolu projesidir.

Yapı Merkezi, Haramain Hızlı Tren Projesi kapsamındaki Medine İstasyonunun yapımını üstlenmiş ve dört istasyon arasında en kısa sürede bitirerek başarılı bir şekilde tamamldı. Yapı Merkezi, Medine İstasyonu’ndaki başarıları nedeniyle işveren tarafından Cidde istasyonunun kalan işlerini tamamlamak için görevlendirilmiş ve 01 Mart 2018 tarihinde imzalanan sözleşmenin ardından inşaat işleri başlatılmıştı.

 


İlk yorum yapan olun

Yorumlar