TÜDEMSAŞ Modern Tezgahlarla DonatılıyorTÜDEMSAŞ, yük vagonu imalatında ihtiyaç duyulan her türlü tezgahı bünyesine katarak üretiği yeni nesil ürünlerde kullanılan parçaların kalitesini de artırıyor. Mahalli piyasadan temin edilen yedek parça, bağlantı elemanı vb ürünlerin tedarik edilmesi noktasında yaşanan gecikmelerin önüne geçilmesi ve bu parçaların kalitesini artırmak adına yapılan yatırımlara bir yenisi daha eklendi. TÜDEMSAŞ Metal İşleri İmalat Fabrikasında indüksiyon yöntemiyle parça sertleştiren CNC tezgah kullanıma açıldı.

TÜDEMSAŞ Metal İşleri İmalat Fabrikasında kullanılmaya başlanan indüksiyon, dik yüzey sertleştirme tezgahıyla, imal ettiğimiz parçaların ihtiyaç duyulan sertliğe getirilmesi sağlanıyor. Bu tezgah sayesinde, vagon imalatında kullanılan parçaların sertleştirme işleri mahalli piyasadan temin edilmek yerine şirketimizde yapılabiliyor. Tezgah, 50 mm çapında, 5 mm derinliğe kadar olan parçaları indüksiyon yöntemiyle istenilen sertliğe getiriyor.

İndüksiyon Akımı ile Yüzey Sertleştirme Nedir?
İşlem yapılacak parçayı saran bobinlerin içerisinden alternatif akım geçirilerek, yüksek frekanslı bir manyetik alan elde edilir. Oluşan yüksek frekanslı akımlar metalin yüzeyinde hareket eder. Metalin bu akımlara karşı gösterdiği direnç nedeniyle parça yüzeyi ısınır. Burada elektrik direkt olarak parçaya verilmez. Parçayı saran yük sargısına (bobine) verilir. Bu sayede indüksiyon yolu ile parçanın yüzeyinde elektrik akımı meydana gelir ve yüzey birkaç saniye içerisinde sertleşme sıcaklığına ulaşır. Böylece bir metal parçanın iç kısmı ısıtılmadan yüzeyi ısıtılarak sertleşmesi sağlanabilir.

İndüksiyon Akımı ile Yüzey Sertleştirmenin Avantajları:
– Sınırlandırılmış bölgesel sertleştirme,
– Kısa ısıtma süreleri,
– Minimum yüzey dekarbürizasyonu ve oksidasyon,
– Sadece hafif deformasyon,
– Artan yorulma dayanımı,
– Düşük proses maliyeti.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.