Anadolu Yakasının İkinci Metro Hattı Çekmeköy’e UzatıldıÇekmeköy Madenler Meydanında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleştirilen tören ile Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattının 2. etabı hizmete alınarak metro Çekmeköy’e uzatıldı. 18 Aralık 2017 de ilk etabı Üsküdar ile Yamanevler arasında açılan hattın ikinci etabında yer alan Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, İmam Hatip Lisesi, Dudullu, Necip Fazıl ve Çekmeköy istasyonlarının hizmete açılması ile birlikte hat 16 istasyon ve 17,8 km uzunluğa ulaştı.

Anadolu yakasının ikinci metro hattı olma özelliğini de taşıyan hat, Ümraniye ve Çekmeköy bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın Altunizade, Bağlarbaşı, Üsküdar ve Kadıköy bölgelerine erişimini kolaylaştırmakta, aynı zamanda Metrobüs, Marmaray ve deniz yolları aktarmaları ile iki yaka arasında geçiş yapacak yolcuların da zamandan tasarruf etmesini sağlamaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi raylı sistemler vizyonu çerçevesinde hattın 3. etabında Sultanbeyli bölgesine uzatılması için çalışmalar devam etmektedir.