Bakan Turhan: “Dünya Devini 29 Ekim’de Açıyoruz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın Raillife dergisinin Ekim ayı sayısında “Dünya Devini 29 Ekim’de Açıyoruz” başlıklı yazısı yayımlandı.


İŞTE BAKAN ARSLAN’IN YAZISI

Türkiye’yi Batı Avrupa-Uzak Doğu arasında önemli bir transfer merkezi haline getirecek, yaklaşık 10,2 milyar Avro yatırım ve 22,2 milyar Avro kira bedeli ile yapılan; tüm etapları tamamlandığında da 200 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk etabının tüm engellemelere rağmen 29 Ekim 2018’de açıyoruz.

Açılışına sayılı günler kala bazı çevreler her ne kadar, “Havalimanını 29 Ekim’de açamayacaklar.” iddiaları ile milletimizin moralini, çalışanların motivasyonunu bozma gayreti içinde olsa da 5 kıtanın yolcu ve yük taşımacılığına hizmet verecek olan İstanbul Yeni Havalimanı’nı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı tören ile bu ay açıyoruz. Çünkü biliyoruz ki bu havalimanı Türkiye’nin gücüne güç katacak, ekonomisine güç katacak. Bu havalimanı üzerinden Afrika, Uzak Doğu ve Orta Asya, İstanbul’u kullanarak Avrupa ve ABD ile buluşacak. Bununla birlikte istihdama ve Türkiye’nin ekonomisine önemli etkisi olacak.

Türkiye hali hazırda kısa menzilli uçuşlarda çok iyi bir karneye sahip. Uzun menzilli uçuşlara bakıldığında ise karnenin güçlenmesi gerekiyor. Türk Hava Yolları haricinde, tüm Amerika kıtasından sadece bir, Uzakdoğu’dan ise üç havayolu şirketi İstanbul’a sefer yapıyor. Yine Afrika’dan uzun menzilde uçan havayolu şirketi bulunmuyor. Yani, Hindistan ve Çin gibi, dünya nüfusunun üçte birini oluşturan bu iki dev ülkeden İstanbul’a uçan havayolu şirketi maalesef yok. Yeni havalimanımızla birlikte bu durum tersine çevrilecek. Türkiye, hava taşımacılığında liderliğe oynayacak. Türkiye’nin büyüme sürecinin en önemli itici güçlerinden bir olacak dünya devini 29 Ekim’de açacağız.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar