Bakan Turhan: “Ülkemizi Demiryolu Ağlarıyla Örmek İçin Çalışıyoruz”

TCDD’nin işbirliğiyle sefere konulan, ‘Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni’ 01 Ekim 2018 Pazartesi günü, Ankara Gar’da düzenlenen törenle uğurlandı.


Ülkemizde sosyal kooperatif modeline ilişkin farkındalığın arttırılması, sosyal kooperatifçiliğin desteklenmesi, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla sefere konulan tren için düzenlenen Törene; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk katıldı.

TURHAN: “Ülkemizi Demiryolu Ağlarıyla Örmek İçin Çalışıyoruz”

Bakan Turhan, sosyal kooperatiflerin, imkânı, fırsatı az olan grupların çalışma hayatına entegrasyonunun sağlanması gibi toplumsal sorunlara çözümler üretmeyi hedeflediğini belirterek, “İki hafta boyunca şehirlerimize uğrayacak bu tren, dezavantajlı insanlarımızla o şehrin aydınlarını, ileri gelenlerini, sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcilerini bir araya getirerek umut tohumlarını toprakla buluşturacaktır.” dedi.

“Demiryollarının 162. Yıldönümünü Tebrik Ediyorum”

Millet olarak her bir ferde her daim bu bilinçle bakmak ve daha fazla sahiplenmek durumunda olduklarını belirten Turhan, şunları kaydetti: “Bugün buradan hareket edecek treni de işte bu bilincin bir nişanesi olarak görmemiz gerekir. İki hafta boyunca şehirlerimize uğrayacak bu tren, dezavantajlı insanlarımızla o şehrin aydınlarını, ileri gelenlerini, STK temsilcilerini bir araya getirerek umut tohumlarını toprakla buluşturacaktır. Bölgesel kalkınma ve farklılıkların en aza indirilmesi, geri kalmışlığın, yoksulluğun, gelir dağılımındaki adaletsizliğin ortadan kalkması ancak daha çok insana ve ülkeye ulaşmakla mümkün olur. Demiryolu bu vasıtalardan biridir ve ülkemizin her bir yanını modern demiryolu ağlarıyla örmek için gece gündüz çalışıyoruz.”

Projeye yaptığı katkılardan dolayı TCDD’ye teşekkür eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan bu hafta 162. Yıldönümünü kutlayan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarına ve demiryolculara tebriklerini sundu.

APAYDIN: “Demiryolları Ülkemizin Her Alanda Gelişmesine Öncülük Ediyor”

Törende konuşan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, törenin demiryollarının 162.kuruluş yıl dönümüne tevafuk eden günlere denk geldiğini hatırlatarak, Devlet Demiryollarının, bir buçuk asrı aşan tarihi süreçte sadece bir taşıma aracı olmadığının, milli mücadelenin zaferle neticelenmesine, ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel her alanda gelişmesine öncülük ettiğinin altını çizdi.

Cumhuriyetin ilk yıllarından başlamak üzere Anadolu’nun en ücra köşelerindeki halkın, ilk doktorla, ilk içme suyuyla, ilk spor kulübüyle, ilk kütüphaneyle, ilk sinemayla demiryolları öncülüğünde tanıştığını kaydeden Apaydın, “Çelik rayları aşındıran tren katarlarıyla ayağına kadar gelen demiryolu hekimleriyle şifa bulmuş, kütüphane vagonlarında eğitim almış, bakkal vagonlarıyla hacet gidermiş, sinema vagonlarıyla da sosyal yaşamımıza zenginlik katmıştır. 1930 yılından itibaren demiryollarının bağrından çıkarak kurulan onlarca Demirspor Kulübü, ülkemizde sporun gelişmesi ve vatan sathına yaygınlaşmasında lokomotif görevi üstlenmiştir.”dedi Apaydın, gar ve istasyonlar ile demiryolu hatlarının; tarım, ağaçlandırma ve çevre düzenlemeleriyle bulunduğu yöreye kültürel zenginlik kazandıran örnek mekânlar olduğunu ifade etti.

“Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere hükümetlerimizin, Sayın Bakanlarımız, Yüce Meclisimiz ve onun değerli milletvekillerinin verdiği desteklerle yüksek hızlı ve hızlı demiryolları inşa eden, hizmete açtığı YHT hatlarını başarıyla işleten bir kurum olarak, geçmişte olduğu gibi bugün de ekonomik, sosyal ve kültürel sorumluluğumuzu devam ettiriyoruz.” diye belirten Apaydın, yenilenen yollar ve üzerinde seyreden konforlu trenlerle çok sayıda projeyi gerçekleştirdiklerini Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treninin de bunlardan biri olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Ticaret Bakanlığı, Kooperatifçilik Genel Müdürlüğüyle birlikte düzenlediğimiz, biraz sonra da Sayın Bakanlarımız tarafından uğurlanacak, “Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni” de bunlardan biridir. Ankara’dan yola çıkacak trenimiz; içerisindeki seçkin konuklarıyla birlikte Eskişehir, Kütahya, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Isparta Afyon ve Konya’ya ulaşarak, buralardaki tarihi garlarımızın otantik mekânlarında ağırlanacaktır.”

Konuşmaların ardından Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni, Bakanların hareket emriyle Ankara’dan yola çıktı.

İlk olarak Eskişehir’e uğrayacak özel tren 13 Ekim’e kadar 10 il dolaşacak. Özel trenin son durağı ise Konya olacak.sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar